Սինգապուրից՝ Շուշի. «Ավրորա» ֆորումի մեկնարկը
«Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը իրականացնում է առաջին միջոցառումներից մեկը «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում, որը կանցկացվի Հայաստանում և Արցախում հոկտեմբերի 14-21-ը՝  միավորելով աշխարհի առաջատար մասնագետներին սոցիալական, կրթական, մարդասիրական և գիտատեխնիկական նորարարության ոլորտներից:
Մասնավորապես՝ հոկտեմբերի 14-ին, Շուշիում հիմնադրամի նվիրատուները և ընկերները կմասնակցեն պատմական հուշակոթողի՝ Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթի վերականգման աշխատանքների ավարտին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
Սատարելով Արցախի կառավարության նախաձեռնությանը՝ «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը 2014 թ.-ին ձեռնարկել է Վերին մզկիթի վերականգնման ծրագիրը, որն իրականացվում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի՝ Արցախի զարգացման ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի արդյունքում ամբողջությամբ վերականգնվել է Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը՝ պահպանելով նրա առաջնային տեսքը: Հիմնովին վերականգնվել է նաև մզկիթի հարևանությամբ գտնվող մեդրեսեի շենքը (հոգևոր վարժարան), ընդլայնվել և բարեկարգվել է  մզկիթի հարակից տարածքը, կառուցվել է պուրակ:
Հատկանշական է, որ հիմնադրամի ջանքերով վերջերս ավարտվել են նաև Սուրբ Թադևոսի վանքի տանիքի վերակառուցման աշխատանքները: Սբ. Թադևոսի վանական համալիրը, որը գտնվում է հյուսիս-արևմտյան Իրանում, բացառիկ հոգևոր նշանակությունը ունի Հայ առաքելական եկեղեցու համար և համաքրիստոնեական եզակի ուխտատեղի է: 2008 թ.-ին վանքը գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում։
Շուշիի միջոցառման մասնակիցները կծանոթանան նաև հիմնադրամի մյուս ծրագրերին, որոնք ուղղված են հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը: Նրանց թվում են Հայաստանի Տաթևի վանական համալիրը, Վրաստանի Սուրբ Գևորգ եկեղեցական համալիրը, Արցախի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և Սինգապուրում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին:

From Singapore to Shushi: the launch of Aurora Forum
Revival of Oriental Historical Heritage Fund is organizing one of the first events within Aurora Forum which will take place in Armenia and Artsakh on October 14-21 and will bring together leading specialists from humanities, technology, science, education and social sectors.
On October 14, the friends and trustees of the fund will get together at an event in Shushi dedicated to completion of the restoration works of a historical monument – Gohar Agha Upper Mosque.
Supporting the initiative of the Government of Artsakh, Revival of Oriental Historical Heritage Fund started the program of the Upper Mosque restoration in 2014. The project is being carried out as part of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation’s Artsakh development program.
The preservation of the historical exterior of the mosque was part of the program. The works also included the restoration of the madrasa (seminary) building, as well as improvements in the territory adjacent to the mosque, including a small park.
It’s also notable that the Fund has recently supported completion of the restoration of the roof of Saint Thaddeus Monastery. Saint Thaddeus Monastery located in the north west of Iran, is exceptionally significant for the Armenian Apostolic Church and is an important site of religious pilgrimage for the entire Christian world. In 2008, the cathedral was included in the list of UNESCO World Heritage sites.
The participants of the event in Shushi will also learn about other projects implemented by the Fund and its partners aimed at preserving the spiritual, cultural and historical heritage, including the Surb Astvatsatsin Church in Artsakh, Tatev Monastery Complex in Armenia, Surb Gevorg Church Complex in Georgia, and Saint Gregory the Illuminator Church in Singapore.