Սինգապուրից՝ Շուշի. «Ավրորա» ֆորումի մեկնարկը
«Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը իրականացնում է առաջին միջոցառումներից մեկը «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում, որը կանցկացվի Հայաստանում և Արցախում հոկտեմբերի 14-21-ը՝  միավորելով աշխարհի առաջատար մասնագետներին սոցիալական, կրթական, մարդասիրական և գիտատեխնիկական նորարարության ոլորտներից:
Մասնավորապես՝ հոկտեմբերի 14-ին, Շուշիում հիմնադրամի նվիրատուները և ընկերները կմասնակցեն պատմական հուշակոթողի՝ Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթի վերականգման աշխատանքների ավարտին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
Սատարելով Արցախի կառավարության նախաձեռնությանը՝ «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը 2014 թ.-ին ձեռնարկել է Վերին մզկիթի վերականգնման ծրագիրը, որն իրականացվում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի՝ Արցախի զարգացման ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի արդյունքում ամբողջությամբ վերականգնվել է Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը՝ պահպանելով նրա առաջնային տեսքը: Հիմնովին վերականգնվել է նաև մզկիթի հարևանությամբ գտնվող մեդրեսեի շենքը (հոգևոր վարժարան), ընդլայնվել և բարեկարգվել է  մզկիթի հարակից տարածքը, կառուցվել է պուրակ:
Հատկանշական է, որ հիմնադրամի ջանքերով վերջերս ավարտվել են նաև Սուրբ Թադևոսի վանքի տանիքի վերակառուցման աշխատանքները: Սբ. Թադևոսի վանական համալիրը, որը գտնվում է հյուսիս-արևմտյան Իրանում, բացառիկ հոգևոր նշանակությունը ունի Հայ առաքելական եկեղեցու համար և համաքրիստոնեական եզակի ուխտատեղի է: 2008 թ.-ին վանքը գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում։
Շուշիի միջոցառման մասնակիցները կծանոթանան նաև հիմնադրամի մյուս ծրագրերին, որոնք ուղղված են հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը: Նրանց թվում են Հայաստանի Տաթևի վանական համալիրը, Վրաստանի Սուրբ Գևորգ եկեղեցական համալիրը, Արցախի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և Սինգապուրում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին:

От Сингапура до Шуши: стартует Форум «Аврора»
Фонд «Возрождения восточного исторического наследия» организует одно из первых мероприятий в рамках форума «Аврора», который пройдёт в Армении и Арцахе  с 14 по 21 октября и соберёт лидирующих специалистов из гуманитарной, технологической, научной, образовательной и социальной сферы.
В частности, 14-го октября в Шуши попечители и друзья фонда соберутся на мероприятии, посвящённом завершению реставрационных работ исторического памятника – Верхней мечети Гоар Аги.
Поддержав инициативу правительства Арцаха, фонд «Возрождение восточного исторического наследия» в 2014 году приступил к осуществлению программы восстановления Верхней мечети. Проект реализуется в рамках программы развития Арцаха фонда IDeA.
Верхняя Мечеть Гоар Аги восстановлена в первоначальном виде. Полностью отреставрировано также здание медресе, расширена и благоустроена прилегающая к мечети территория, разбит сквер.
Примечательно, что недавно усилиями Фонда были завершены работы по восстановлению кровли Храма Святого Фадея. Монастырский комплекс св. Фадея, который находится в северо-западном Иране, имеет исключительное значение для армянской апостольской церкви и является важным местом паломничества для всего христианского мира. В 2008 году храм был включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Участники мероприятия в Шуши также ознакомится с другими проектами фонда и партнёров, направленными на сохранение духовного и культурно-исторического наследия, среди которых и Церковь Аствацацин в Арцахе, и Татевский монастырский комплекс в Армении, и храмовый комплекс Св. Геворг в Грузии, и Церковь Св. Григория Просветителя в Сингапуре.