Փաշինյանը Հայաստանը ներքաշել է պատերազմական իրավիճակի մեջ. Ադրբեջանը հսկայածավալ ինժեներական աշխատանքներ է կատարել. Բալասանյան
15/10/2019 16:30
Ադրբեջանին ձեռնտու է եղել, որ սահմանային լարվածությունը զրոյանա, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը։
«Ոմանք խոսում են, որ Նիկոլ Փաշինյանի ժամանակ սահմանում լարվածութունը թուլացել է: Դա հայտնի վերելակային դիվանագիտությունն է։ Ադրբեջանի ձեռնտու է եղել, որ սահմանին լարվածությունը զրոյանա», - ասաց Բալասանյանը։
Նա նշեց՝ պետք է տեսնել ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմագծում, ինչպիսի ինժեներական աշխատանքներ է տարել Ադրբեջանը։
«Այն է՝ պաշտպանողական մարտ վարելու, հարձակողական մարտ վարելու, հակահարձակողական մարտ վարելու, օդային դիտարկում, ցերեկային դիտարկում, գիշերային դիտարկում։ Կտեսնեք ու համոզված կլինեք, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեժ գիծ կոչեցյալը հակահայ, վտանգավոր, մեր անվտանգությունը խաթարող պայմանավորվածություն է եղել», - ասաց Բալասանյանը։

Никол Пашинян вовлек Армению в военную ситуацию: Азербайджан провел крупномасштабные инженерные работы – Виталий Баласанян
15/10/2019 17:08
Азербайджан устраивало, чтобы напряженность на границе была сведена к нулю, заявил сегодня на пресс-конференции в Степанакерте герой Арцаха, бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян.
«Некоторые говорят о том, что во время Никола Пашиняна напряженность на границе ослабла. Это – известная дипломатия в лифте. Азербайджан устраивало, чтобы напряженность на границе была сведена к нулю», - сказал Виталий Баласанян.
Он отметил, что нужно просто увидеть, какие инженерные работы за это время провел Азербайджан на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
«В частности, для ведения оборонительного боя, для ведения наступательного боя, воздушного наблюдения, дневного наблюдения, ночного наблюдения. Увидите и убедитесь, что так называемая оперативная связь Никола Пашиняна была антиармянской, опасной, нарушающей нашу безопасность договоренностью», - заявил Виталий Баласанян.