Փաշինյանն ու Ալիևը պայմանավորվել են, որ Արցախը չվերադառնա բանակցային գործընթացներին. Վիտալի Բալասանյան
15/10/2019 15:41
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարությունով, երևի, ցանկացել է ասել, որ ես եմ ձեր ընդհանուր ղեկավարը կամ տերը, Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի հերոս, Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանը չարաչար սխալվել է, դա քաղաքականության մեջ նորմ չէ, դա շատ վտանգավոր է, կանխամտածված է արել», - ասաց նա։
Վիտալի Բալասանյանի խոսքով՝ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան։
«Բայց Նիկոլ Փաշինյանը այն ուղեգիծը, որ ընտրել է, ես համոզված եմ, որ կա պայմանավորվածություն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որ այդ հայտարարությունն անի ու, որ Արցախը չվերադառնա բանակցային գործընթացներին», - ասաց նա։
Բալասանյանը նշեց, թե ժամանակ է տալիս, հորդորում է, խնդրում, որ ՀՀ քաղաքական վերնախավը համապատասխան որոշում կայացնի, Արցախի ղեկավարության հետ նստեն ու քննարկեն այն կետը, որտեղից պետք է նորից սկսկել բանակցությունները։

Artsakh hero claims Armenia’s PM, Azerbaijani president agreed over not returning Artsakh to the table of negotiations
15/10/2019 15:50
With the statement “Artsakh is Armenia and that’s it” Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan likely wanted to say that he is the general leader, Artsakh hero, former secretary of Artsakh Security Council Vitaly Balasanyan said at a news conference on Tuesday.
“Nikol Pashinyan is very wrong, it is not a norm in politics, it is very dangerous, he did it on purpose,” Balasanyan said.
He stressed that Artsakh must return to the table of negotiations.
“But the vector selected by Pashinyan is the other. I am sure he has reached arrangement with Azerbaijani president Ilham Aliyev to make such a statement for Artsakh not to return to the table of negotiations,” he said.
Balasanyan urged the Armenian political elite to make corresponding decision, sit with the Artsakh leadership and discuss the points from which the negotiations should resume.