Սանասարյանը չի հերքում, որ վրաերթի ենթարկած երեխային տարել են հիվանդանոց, իսկ «Արմենիա» ԲԿ-ից պնդում են՝ նման գրանցված հիվանդ չունեն
15/10/2019 12:30
Սեպտեմբերի 12-ին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի ընդունարան վրաերթի ենթարկված 9-ամյա տղա չի ընդունվել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նշված բուժհաստատության ընդունարանի վարիչ Կարինե Աբաջյանը։
«Ինձ մոտ գրանցված նման հիվանդ երեխա չկա։ Չի եղել նման դեպք։ Ես չգիտեմ՝ ով է գրել, ինչ են գրել։ Ես կուզեի այդ երեխայի մորը տեսնել, և ինքը գար ու ասեր, որ այստեղ նման բան է եղել։ Իմ ընդունարանում նման բան չի եղել։ Թե հետո իրենք ուրիշ բժշկի են դիմել, ինչ են արել, ես չեմ կարող ասել», - նշեց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ երեխայի մայրը, առանց ընդունարան մուտք գործելու, միանգամից դիմած լինի նույն հիվանդանոցի որևէ բժշկի, Կարինե Աբաջյանը պատասխանեց, որ չի կարող ասել։
«Չգիտեմ, սա բժշկական փոքր քաղաք է, ծննդատուն էլ կա, հազար ձևի բժշկական հիմնարկներ կան։ Նշում է՝ «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, բայց ծննդատանը դեպք է լինում, էլի գրում են «Արմենիա» բժշկական կենտրոն։ Ծննդատունը տարիներ շարունակ մեզ հետ բոլորովին կապ չունի», - ասաց նա՝ կրկին շեշտելով, որ ինքը պատասխանատու է միայն ընդունարանի աշխատանքների մասով։
Իր հերթին ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենց գերատեսչությունը դեպքի շրջանակներում որևէ անելիք չունի. բոլոր տեղեկությունները պետք է տրամադրի ոստիկանությունը։
«Նախարարությունն ի՞նչ իմանա՝ այդ վթարը եղե՞լ է, թե՞ չի եղել, երեխա եղե՞լ է, թե՞ չի եղել, հիվանդանոց տեղափոխվե՞լ է, թե՞ չի տեղափոխվել», - ասաց Նիկողոսյանը։
Նշենք, որ ոստիկանության լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ ոստիկանությունը համապատասխան ուսումնասիրություններ է կատարում պետական վերահսկողական ծառայության լիազորությունները կասեցված պետ Դավիթ Սանասարյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
Analitik.amտեսանյութի տարածումից հետո Սանասարյանը հայտարարեց, որ դա «շինծու մեղադրանք է մի ստախոս կնոջ կողմից, ում երեխան մեքենայի կողքից՝ քարի վրայից թռնելուց դիպչեց մեքենային ընկավ գետնին»։
Սանասարյանը նաև հաստատել է, որ երեխայի և նրա մոր հետ միասին գնացել է բժշկական կենտրոն, որտեղ զննել են երեխային և ասել, որ ոչ մի խնդիր չկա։
Ուշագրավ է, որ համացանցում կա լուսանկար, ըստ որի՝ Սանասարյանը հիվանդանոցի ընդունարանում է, իսկ վնասված, գիպսի մեջ ոտքով երեխան՝ անվասայլակում նստած:

Давид Санасарян не опровергает, что подвергнутого наезду ребенка отвезли в больницу, а в МЦ «Армения» утверждают, что такой больной не зарегистрирован
15/10/2019 14:08
В приемное отделение медицинского центра «Армения» 12 сентября не поступал подвергнутый наезду 9-летний мальчик, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am заведующая приемным отделением МЦ «Армения» Карине Абаджян.
«У меня такой ребенок не зарегистрирован. Такого случая не было. Я не знаю, кто и что написал? Я бы хотела увидеть мать этого ребенка, чтобы она пришла и сказала, что здесь было такое. В моей приемной подобного не было. Я не могу сказать, обращались они потом к другому врачу или нет, и вообще, что сделали», - отметила она.
На вопрос, могла ли мать ребенка обратиться к какому-либо другому врачу этой больницы, не поступив в приемную, Карине Абаджян ответила, что не может сказать.
«Не знаю, это маленький медицинский город, есть также роддом, здесь есть тысячи разных медицинских учреждений. Отмечается медицинский центр "Армения", но когда в роддоме происходит какой-то инцидент, опять пишут медицинский центр "Армения". На протяжении многих лет роддом совершенно никакой связи с нами не имеет», - сказала она, опять отметив, что она несет ответственность только за работу приемного отделения.
Пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян в беседе с корреспондентом Aysor.am в свою очередь отметила, что в рамках инцидента их ведомство каких-либо функций не имеет, всю информацию должна предоставить полиция.
«Откуда министерству знать, произошла это авария или нет, был ребенок или нет, доставлен в больницу или нет?», - сказала Алина Никогосян.
Отметим, что в беседе с корреспондентом  Aysor.am начальник управления по связям с общественностью полиции Армении Ашот Агаронян заявил, что полиция проводит соответствующее изучение в связи с инцидентом, произошедшим с 12 сентября 2019 года с участием бывшего начальника Государственной контрольной службы Армении Давида Санасаряна.
Напомним, сайт Analitik.am сообщил о том, что 12 сентября 2019 года бывший начальник Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян возле арки подъезда жилого дома по адресу улица Киевяна 4 в Ереване на автомобиле совершил наезд на 6-летнего А.Гевондяна.
После распространенного сайтом Analitik.am видеоматериала Давид Санасарян заявил, что это «сфабрикованное обвинение со стороны какой-то женщины, которая лжет, и чей ребенок, прыгая с камня, задел машину и упал на землю».
Давид Санасарян также подтвердил, что вместе с ребенком и его матерью поехал в медицинский центр, где ребенка осмотрели и сказали, что каких-либо проблем нет.
Примечательно, что в сети опубликована фотография, на которой Давид Санасарян находится в приемной больницы, а получивший травму ребенок, у которого нога в гипсе, сидит в инвалидной коляске.