Կատարվել է ավելի քան 9 հազար ընթացիկ ստուգում. Դավիթ Անանյան
2019 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2020 թվականի հուլիսի 1-ը ստուգման ցուցակում ընդգրկել ենք 900 հարկ վճարողի, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Ստուգման հանձնարարագրեն այսօրվա դրությամբ 1004-ն են, ավարտված ստուգումները 701-ն են, որից 550-ը դարձել են անբողոքարկելի, իսկ բողոքարկված ստուգման ակտերը 151-ն են, 303 ստուգում գտնվում է ընթացքի մեջ։ 701 ստուգմամբ պետական բյուջե առաջադրվել է ավելի քան 58 միլիարդ դրամ ավելի պարտավորություն, 550 անբողոքարկելի ակտերով արձանագրված գումարը 2 միլիարդ 630 է, դեռևս անբողոքարկյելի չդարձած 151 ստուգման ակտերով գումարը կազմում է ավելի քան 55,8 միլիարդ»,- տեղեկացրեց պաշտոնյան։
Դավիթ Անանյանը միաժամանակ նշեց, որ 2019 թվականի 9 ամիսների ընթացքում կատարվել է ավելի քան 9 հազար ընթացիկ ստուգում՝ լուծարային ստուգումներ, չգրանցված աշխատողների ստուգում, ելակետային տվյալներ, ակցիզային դրոշմանիշներ և այլ։

В этом году проведено более 9 тысяч текущих проверок – Давид Ананян
В перечень налоговых проверок в период с 1-го июля 2019 года по 1-го июля 2020 года включены 900 налогоплательщиков, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян.
«По состоянию на сегодняшний день есть 1004 поручений на проведение проверок, 701 проверка уже завершены, из них 550 не оспорены, а оспоренные акты проверок составляют 151, в процессе находятся 303 проверки. В результате 701 проверки предъявлены обязательства в отношении государственного бюджета на более чем 58 млрд. драмов, зафиксированная по не оспоренным 550 актам сумма составляет 2 млрд. 630, по еще не оспоренным актам проверки сумма составляет более 55,8 млрд. драмов», - сказал Давид Ананян.
Он также отметил, что в течение 9 месяцев 2019 года проведено более 9 тысяч текущих проверок – проверки процесса упразднения, проверки незарегистрированных сотрудников, исходных данных, акцизных маркировок и т.д.