Իրաքից հայտնել են Սիրիայից ԻՊ-ի գրոհայինների ձերբակալման մասին
Իրաքի ՊՆ ղեկավարը հայտարարել է«Իսլամական պետության» մի քանի ահաբեկիչների ձերբակալության մասին, որոնք Սիրիայից փախել են Իրաք, հայտնում է INA-ն:
«Սիրիայից փախած ԻՊ-ի մի քանի գրոհայիններ ձերբակալվել են Իրաքի տարածքում», - մեջբերում է գործակալությունը նախարար Նաջահ Աշ-Շամրիի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը:
Ձերբակալության մանրամասներն իրաքյան կողմը չի հայտնում:
Չորեքշաբթի նախարարը ծանոթացել է Սիրիայի և Իրաքի սահմանին տիրող իրավիճակին և ընդգծել, որ սահմանն ապօրինաբար հատողները շարունակելու են հետապնդվել, իսկ նման դեպքերի կասեցման համար սահմանի հսկողությունն ուժեղացվել է:
Ավելի վաղ Սիրիայի քրդական ինքնավարությունը հայտարարել էր, որ 785 արտասահմանցիներ, որոնք կապված են ԻՊ-ի հետ, Թուրքիայի գործողությունների արդյունքում փախել են բանտից:

Ирак сообщил о задержании сбежавших из Сирии боевиков ИГ
Иракский министр обороны заявил о задержании нескольких боевиков ИГ (запрещенное в России), бежавших из Сирии в Ирак, сообщает агентство INA.
"Несколько сбежавших из Сирии боевиков ИГ были задержаны на территории Ирака", - цитирует агентство заявление пресс-службы министра Наджаха аш-Шамри.
При этом деталей задержания не приводится.
В среду министр ознакомился с ситуацией на границе Ирака с Сирией и подчеркнул, что незаконно проникших на территорию Ирака продолжат преследовать, а для предотвращения инцидентов охрану границы усилили.
Ранее курдская автономная администрация территорий на северо-востоке Сирии заявила, что 785 иностранцев, связанных с ИГ, сбежали из лагеря Айн-Исса на севере страны, где Турция проводит военную операцию.