Թունիսը նոր նախագահ ունի
Անկախ թեկնածու Քայիս Սայիդը, որը քվեարկության երկրորդ փուլում հավաքել է ընտրողների ձայների 72 տոկոսը, ընտրվել է Թունիսի նախագահ, հայտարարել է Ընտրությունների բարձրագույն անկախ հանձնաժողովը (ԸԲԱՀ), որը կատարում է Թունիսի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործառույթները:
«Նախագահական ընտրություններում հաղթել է Քայիս Սայիդը, որը հավաքել է ընտրողների ձայների 72 տոկոսը», - ասել է ԸԲԱՀ-ի ներկայացուցիչը մամուլի ասուլիսում:
Պետության բարձրագույն պետական պաշտոնին հավակնում էին քվեարկության առաջին փուլում առավել մեծ թվով ձայներ հավաքած երկու թեկնածուները՝ Սայիդը և «Թունիսի սիրտը» կուսակցության առաջնորդ մեդիամագնատ Նաբիլ Քարուին, որը քվեարկության նախաշեմին ազատ էր արձակվել բանտից, որտեղ հայտնվել էր կոռուպցիայի և ֆինանսական մեքենայությունների մեղադրանքներով:

Президентом Туниса избран Каис Саид
Независимый кандидат Каис Саид, набравший во втором туре голосования более 72% голосов избирателей, избран президентом Туниса. Об этом в четверг объявила Высшая независимая комиссия по выборам (ВНКВ) Туниса, исполняющая функции центризбиркома.
"Победу на президентских выборах одержал Каис Саид, набравший 72,71% голосов избирателей", - сказал представитель ВНКВ на пресс-конференции в Тунисе.
На высший государственный пост в государстве претендовали два кандидата, набравшие наибольшее число голосов в первом туре голосования - Саид и лидер партии "Сердце Туниса" медиамагнат Набиль Каруи, выпущенный в преддверии голосования из тюрьмы, куда он был помещен по обвинениям в коррупции и финансовых махинациях.