Դադարեցրեք այս իրավիճակը. Ավետիք Իշխանյանը դիմեց Նիկոլ Փաշինյանին
Թե ինչքան կարող է այս իրավիճակը շարուակվել, դժվարանում եմ ասել։ Դիմում եմ ԱԺ բոլոր խմբակցություններին և անձամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որ այս իրավիճակը դադարեցնեն, «ՀՀ իրավական մարտահրավերներ» խորագրով քննարկման ժամանակ այսօր ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
«Այսօր բավականին մեծ վարկանիշ ունեցող քաղաքական ուժ կա, և նրանց աջակցող հսկայական զանգված։ Ցանկալի կլիներ, որ նրանք այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկեին», - ասաց նա։
Ավելի վաղ Իշխանյանն ասել էր, որ դատարանները բացարձակապես չպետք է ենթարկվեն որևէ քաղաքական ուժի, մինչդեռ մեր մեջ այս մտայնությունը չկա։ Անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի շուրջ կատարվող իրադարձություններին, նա ասել էր, որ եթե Թովմասյանը ենթարկվեր, հպատակվեր նոր իշխանւթյուններին և նրանց հաճո որոշումներ կայացներ, հետապնդումները չէին լինի:
«Սա բացարձակապես անընդունելի է, շատ վտանգավորև իրավիճակ է ստեղծվում։ 37 թիվը սարսափելի է եղել։ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գավառական, անձնական տեռոր է», - ասաց Ավետիք Իշխանյանը։

Аветик Ишханян призвал Никола Пашиняна положить конец этой ситуации
«Я затрудняюсь сказать, как долго продлиться эта ситуация. Я обращаюсь ко всем фракциям Национального Собрания и лично к премьер-министру Николу Пашиняну – положить конец этой ситуации», - заявил сегодня на обсуждении по теме «Правовые вызовы Армении» правозащитник Аветик Ишханян.
«Сегодня есть политическая сила, имеющая довольно большой рейтинг, и поддерживающая эту силу огромная масса. Было бы желательно, чтобы они предприняли шаги в этом направлении», - сказал он.
Ранее Аветик Ишханян заявил, что суды абсолютно не должны подчиняться какой-либо политической силе, в то время мы не видим подобного намерения. Касаясь возбужденного против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна уголовного дела и вызова на допрос членов его семьи, правозащитник отметил, что если бы Грайр Товмасян подчинился, покорился бы новым властям и принимал бы угодные им решения, этих преследований не было бы.
«Это абсолютно неприемлемо, создается очень опасная ситуация. 37 год был ужасным. В отношении Грайра Товмасяна осуществляется провинциальный, личный террор», - заявил Аветик Ишханян.