Էրդողանը սպառնում է ԱՄՆ-ին շարունակել գործողությունը Սիրիայում
Թուրքիան կշարունակի գործողությունը Սիրիայում, եթե ԱՄՆ-ն չպահի իր խոստումն՝ անվտանգության գոտու սահմաններից դուրս քրդական ուժերի նահանջի վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը:
Հոկտեմբերի 9-ին Էրդողանը հայտարարել է Սիրիայի հյուսիսում «Խաղաղության աղբյուր» գործողությունը սկսելու մասին, որն ուղղված է Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ:
Նախօրեին ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կդադարեցնի Սիրիայի հյուսիսում գործողությունը, որպեսզի Քրդական Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատներին հնարավորություն տա 120 ժամվա ընթացքում անվտանգ գոտի հեռանալ:

Эрдоган пригрозил США продолжить операцию в Сирии
Турция продолжит операцию в Сирии, если США не сдержат обещаний по отводу курдских сил за пределы зоны безопасности. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
9 октября Анкара объявила о начале на северо-востоке Сирии военной операции "Источник мира". Ее целью является создание буферной зоны, которая должна стать защитным поясом для турецкой границы. Туда, по замыслу Анкары, смогут вернуться из Турции сирийские беженцы. Мировое сообщество осудило действия Анкары.
Накануне вице-президент США Майк Пенс заявил, что Турция приостановит операцию на севере Сирии, чтобы дать возможность курдским "Отрядам народной самообороны" (YPG) в течение 120 часов отойти в безопасную зону.