Կաշխատենք ՆԱՏՕ ԽՎ-ում մեր նախաձեռնողական մոտեցումները ավելացնել. Անդրանիկ Քոչարյան
Մենք նախապատրաստվում ենք ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանին, որը տեղի կունենա Կիևում։ ՆԱՏՕ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ասուլիսի ժամանակ այսօր ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Մենք կաշխատենք մեր նախաձեռնողական մոտեցումները շարունակաբար ավելացնել։ Չասեմ, թե ինչ նախաձեռնությամբ, սակայն կարծում եմ՝ այն բավականին արդյունավետ կլինի։ Որպես ասոցացված անդամ՝ մենք այս անգամ ավելի պատրաստված ենք»,- ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանը հիշեցրեց, որ ՆԱՏՕ-ում իրենց աշխատանքները համընկել են Թուրքիայի՝ Սիրիայում նախաձեռնած ռազմական գործողությունների հետ։
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ ներկաներին հատկապես դժգոհելու առիթ է տվել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտնած այն միտքը, որ կառույցը Թուրքիայի գործողություններում իրավական խնդիր չի տեսնում։

Мы постараемся увеличить наши инициативные подходы в ПА НАТО – Андраник Кочарян
Мы готовимся к весенней сессии Парламентской ассамблеи НАТО, которая состоится в Киеве, заявил сегодня на пресс-конференции армянской делегации в ПА НАТО председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«Мы постараемся последовательно увеличивать наши инициативные подходы. Не буду говорить, о какой инициативе идет речь, но считаю, что она будет довольно эффективной. Как ассоциированный член, мы в этот раз более подготовлены», - сказал он.
Андраник Кочарян напомнил, что их работы в НАТО совпали с инициированными Турцией военными действиями в Сирии.
Руководитель армянской делегации сообщил, что поводом для беспокойства присутствующих стала высказанная генеральным секретарем НАТО мысль о том, что Турция имеет право на решение проблем со своей безопасностью и структура не визит правовой проблемы в этих действиях.