Ինչու է Ադրբեջանը ռազմական բյուջեն ավելացրել է 20,9 տոկոսով
Ըստ 2020 թ․ Ադրբեջանի բյուջեի նախագծի՝ պաշտպանական ծախսերը պետք է կազմեն 3 մլրդ 853 մլն մանաթ (մոտ 2 մլրդ 267 մլն դոլար), ինչը նախորդ տարվա 3 մլրդ 187 մլն մանաթից ավելի է 20,9 տոկոսով:
Aysor.am-ի հետ զրույցում «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը նշեց, որ ընդհանրապես՝ Ադրբեջանում բյուջեի ավելացումը պաշտոնապես բացատրվում է տնտեսական աճով։
«Նույն ձևակերպումն էր տրվել 2019թ․ հունիսին ընթացիկ տարվա բյուջեի, այդ թվում՝ պաշտպանական ծախսերի ավելացմանը։ Տրամաբանական է, սակայն, որ պատերազմի պատրաստվող երկրի համար ռազմական բյուջեի ավելացումն արդարացված է։ Ադրբեջանը երբեք չի թաքցրել ռազմական ճանապարհով Արցախյան հիմնախնդիրը «կարգավորելու» իր երազանքները», - նշեց Վրթանեսյանը:
2019 թ. Հայաստանի բյուջեի նախագծով՝ ռազմական պաշտպանության համար նախատեսված է եղել հատկացնել 300 մլրդ 437 մլն դրամ (մոտ 629,5 մլն դոլար): Իսկ 2020թ․ բյուջեից ՀՀ ռազմական պաշտպանությանը նախատեսվում է հատկացնել 301 մլրդ 243 մլն դրամ (մոտ 631 մլն դոլար)։
«Հայաստանի ռազմական ծախսերը զիջում են Ադրբեջանի ռազմական ծախսերին, սակայն մենք մեր ընդհանուր բյուջեի ու տնտեսության աճին համարժեք չափով պետք է հետևողականորեն ավելացնենք պաշտպանությանն ուղղված ծախսերը։ Ընդհանուր բյուջեի աճին զուգահեռ պաշտպանությանն ուղղված ծախսերն էլ պիտի առնվազն նույն համամասնությամբ աճեին», - ասաց Վրթանեսյանը:

Почему военный бюджет Азербайджана увеличился на 20,9 процентов
Согласно проекту госбюджета Азербайджана на 2020 год, оборонные расходы должны составить 3 млрд. 853 млн. манатов (около 2 млрд. 267 млн. долларов), что на 20,9 процентов больше прошлогодних 3 млрд.187 млн. манатов.
В беседе с корреспондентом Aysor.am координатор сайта «Разминфо» Карен Вртанесян отметил, что вообще в Азербайджане увеличение бюджета официально объясняется экономическим ростом.
«Такая же формулировка была дана текущему бюджету в июне 2019 года, в том числе увеличению оборонных расходов. Однако весьма логично, что для готовящегося к войне государства увеличение военного бюджета оправдано. Азербайджан никогда не скрывал, что свою мечту "урегулировать" карабахский конфликт военным путем», - отметил Карен Вртанесян.
Проектом бюджета Армении на 2019 год было предусмотрено выделить на оборонные расходы 300 млрд. 437 млн. драмов (около 629,5 млн. долларов). А в бюджете 2020 года предусматривается выделить на военную оборону 301 млрд. 243 млн. драмов (около 631 млн. долларов).
«Военные расходы Армении уступают военным расходам Азербайджана, однако мы последовательно должны увеличивать расходы на оборону соразмерно росту общего бюджета и экономики. Параллельно с ростом общего бюджета расходы на оборону должны увеличиваться, как минимум» в такой же пропорции», - сказал Карен Вартанесян.