Պեսկով. ԱՄՆ-ն դավաճանեց քրդերին և ստիպեց կռվել Թուրքիայի դեմ
ԱՄՆ-ն, որը վերջին մի քանի տարիներին քրդերի ամենամերձավոր դաշնակիցն էր, դավաճանեց նրանց՝ թողնելով սահմանին, ստիպելով կռվել թուրքերի դեմ, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ Սիրիայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրիի հայտարարությունը, որը կասկած էր հայտնել, թե քրդերը կհեռանան պայմանավորվածություններում նշված տարածքներից։
«ԱՄՆ-ն վերջին մի քանի տարիներին քրդերի ամենամերձավոր դաշնակիցն էր։ Արդյունքում՝ Նահանգները մենակ թողեց քրդերին և, ըստ էության, դավաճանեց նրանց։ Իսկ հիմա նախընտրում է քրդերին թողնել սահմանին և քիչ է մնում ստիպի, որ կռվեն թուրքերի դեմ», - ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ միանգամայն ակնհայտ է, որ եթե քրդական կազմավորումները սպառազինություններով չհեռանան, «ապա այդ ժամանակ ստիպված են լինելու հեռանալ սիրիական սահմանապահներն ու ռուսական ռազմական ոստիկանությունը»։
«Եվ, փաստորեն, մնացած քրդական կազմավորումները կհայտնվեն թուրքական բանակի գլանի տակ», - ընդգծել է Պեսկովը։

Песков заявил, что США предали курдов
США, которые последние несколько лет были самыми близкими союзниками курдов, бросили их, оставив на границе, вынуждая воевать с турками, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя заявление спецпредставителя США по Сирии Джеймса Джеффри, который выразил сомнение в том, что курды покинут обозначенные в договоренностях территории.
"США были в последние несколько лет самыми близкими союзниками курдов. В итоге Штаты бросили курдов и, по сути, предали их. Теперь же они предпочитают оставить курдов на границе и чуть ли не вынудить их воевать с турками", - сказал Песков.
По его словам, абсолютно очевидно, что если курдские формирования с вооружениями не отойдут, "то тогда придется отойти сирийским пограничникам и российской военной полиции".
"И фактически оставшиеся курдские формирования попадут под каток турецкой армии", - подчеркнул Песков.