ԱԱԾ և ոստիկանության պետերին առնչվող օրինագիծը չընդունվեց
Խորհրդարանն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ չընդունեց ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանապետի համար պատգամավորի թեկնածուին ներկայացվող պահանջներ սահմանելու վերաբերյալ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը: Այն 113 կողմ ձայնով ուղարկվեց գրավոր առաջարկների ստացման փուլ:
Նշենք, որ նախագիծը գրավոր առաջարկների ստացման փուլ ուղարկելու առաջարկը հնչեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կողմից։
Հիշեցնենք, որ օրենքի նախագծով առաջարկվում է ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանապետի պաշտոնները հանել ոստիկանության պաշտոնների և ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների պաշտոնների անվանացանկերից և դրանք դասել քաղաքական պաշտոնների շարքում՝ նշանակվող անձանց համար ևս սահմանելով պատգամավորի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները:

Bill relating to NSS director and police chief posts not approved by the NA
Armenia’s National Assembly did not approve the bill of the Bright Armenia faction on setting demands for the candidates of the posts of the NSS director and police chief. With 113 votes it was sent for receiving suggestions.
The proposal to send it to the phase of written suggestions has been voiced by the faction head Edmon Marukyan.
The bill proposes to withdraw these two posts from the list of servicemen of the NSS and police and make them political posts setting demands for the lawmakers’ candidates.