ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարն իր ցուցմունքում պնդել է, որ գրությունն ԱԺ են ուղարկել մարտի 2-ին. «Հրապարակ»
23/10/2019 10:27
Արսեն Բաբայանի դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, «Հրապարակ»-ի տեղեկություններով, հարցաքննվել է նաև ՍԴ աշխաակազմի նախկին ղեկավար Առուշան Հակոբյանը։ Հենց նա է Գագիկ Հարությունյանի՝ ՍԴ նախագահի լիազորությունները վայր դնելու մասին գրությունն ուղարկել Ազգային ժողով 2018 թ, մարտի 2-ին։ Այս ամենը ի պաշտոնե անցել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի ձեռքի տակով, և ՀՔԾ-ն եռօրյա ժամկետի խախտումը գնահատել է քրեական հետապնդման ենթակա արարք՝ համարելով, որ «խմբային շահերից ելնելով, անձամբ, ինչպես նաև պաշտոնատար անձ չհանդիսացող աշխատակիցների միջոցով» Արսեն Բաբայանը կատարել է պաշտոնեական կեղծիքներ։ Հարուցել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
«Հրապարակ»-ը գրել էր, որ գործով հարցաքննվել է նաև ԱԺ ընդհանուր բաժնի պետ Ռուզաննա Արզումանյանը, որը մարտի 2-ին ՍԴ-ից ստացել է փաստաթուղթը եւ անմիջապես չի գրանցել համակարգում, քանի որ փաստաթուղթն իրեն փոխանցվել է աշխատանքային օրվա վերջում, դրա համար թողել է, որ երկուշաբթի օրը մուտք արվի համակարգ, քանզի օրը ուրբաթ է եղել։ Արդյունքում՝ երեք օր ուշ է մուտք արվել գրությունը։ Մինչդեռ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ամսի 2-ին արդեն հայտարարած է եղել Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունների դադարեցման մասին։
Hraparak.am-ի հետ զրույցում Առուշան Հակոբյանն ասել է, որ իրեն շաբաթ օրն են կանչել ՀՔԾ հարցաքննության, բայց հստակ չեն ասել՝ ինչի համար են հրավիրում, ինչ գործի շրջանակներում։
«Հրավերի հետ կապված ոչ մի բան չեն ասել, ես հարցրի՝ ի՞նչ հարցով է, որպեսզի ես նախապես իմանամ, ասացին՝ Սահմանադրական դատարանի մեկ փաստաթղթի հետ կապված։ Ասացի՝ ես որևէ բան ունե՞մ բերելու, ասացին՝ ոչ այստեղ է փաստաթուղթը, եկեք նայենք», - ասել է Հակոբյանը։
-ՀՔԾ-ում ի՞նչ են ասել, ցուցմո՞ւնք եք տվել։
-Իրենք հարցերը տվել են, ես պատասխանել եմ ցուցմունքի ձևով։
-Իսկ այդ գրության մասով կոնկրետ ի՞նչ եք ասել, Դո՞ւք եք ուղարկել այն ԱԺ և ե՞րբ եք ուղարկել։
-Ես ցուցմունքում գրել եմ, որ ես ամսի 2-ի առավոտյան առձեռն ուղարկել եմ աշխատողներից մեկի միջոցով։
-Այդ դեպքում ինչպե՞ս է գրությունը ԱԺ մուտք արվել ամսի 5-ի ամսաթվով, քանզի Արսեն Բաբայանին մեղադրում են, որ ամսաթիվ է փոխել կամ կեղծել։
-Ես ոչ մի բանից տեղեկություն չունեմ, այդպես էլ ցուցմունքում գրել եմ, որովհետև ես առձեռն ուղարկել եմ, նույնիսկ դրանից հետո չգիտեմ՝ ինչ հայտարարություն է եղել, ինչ են արել․․․ ես նույնիսկ մոռացել էի, չէի էլ հիշում՝ երբ ինչ է եղել իրենց հետ կապված, ես ուղարկել ու վերջացրել եմ իմ պարտականությունը այդ մասով։

Бывший руководитель аппарата КС Армении в своем показании утверждает, что документ был отправлен в парламент 2-го марта
23/10/2019 12:31
В рамках возбужденного против Арсена Бабаяна уголовного дела, по сведениям Hraparak.am, был допрошен также бывший руководитель аппарата Конституционного суда Арушан Акопян.
Именно он отправил 2-го марта 2018 года в Национальное Собрание заявление о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна. Все это, в силу должности, прошло через руки бывшего заместителя начальника аппарата Национального Собрания Арсена Бабаяна и Специальная следственная служба оценила нарушение трехдневного срока в качестве подлежащего уголовному преследованию деяния, посчитав, что «исходя из групповых интересов, лично, а также через лиц, не являющихся чиновниками» Арсен Бабаян совершили служебный подлог. Возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.314 Уголовного кодекса Армении.
Hraparak.am писал о том, что по делу была допрошена также начальник общего отдела Национального Собрания Рузанна Арзуманян, которая 2-го марта получила из Конституционного суда документ и немедленно не зарегистрировала его в системе, поскольку документ был передан ей в конце рабочего дня, посему оставила, чтобы внести в систему в понедельник, поскольку была пятница. При этом председатель Национального Собрания Ара Баблоян 2-го числа уже заявил о прекращении полномочий Гагика Арутюняна.
В беседе с Hraparak.am Арушан Акопян заявил, что его в субботу вызвали на допрос в Специальную следственную службу, но не уточнили, почему и в рамках какого дела вызывают.
«В связи с приглашением ничего не сказали, я спросил: по какому вопросу, чтобы знать заранее. Ответили, что в связи с каким-то документом Конституционного суда. Я сказал: мне что-то нужно принести? Ответили, нет, документ здесь, приходите и посмотрите», - сказал Арушан Акопян.
-Что сказали в Специальной следственной службе? Вы давали показания?
-Они задавали вопросы, я отвечал в виде показания.
-А что Вы сказали конкретно по части этого документа? Вы его отправили в Национальное Собрание и когда отправили?
-Я написал в показании, что 2-го числа утром я передал его из рук в руки через одного из сотрудников.
-В таком случае, как могло заявление быть оформлено 5-ым числом, поскольку Арсен Бабаян обвиняется в том, что изменил или подделал дату.
-Я ничего не знаю об этом, я так и написал в показании, поскольку я передал документ из рук в руки, даже не в курсе, какое заявление было сделано после этого, что сделали… Я даже забыл, не помнил, что и когда было в этой связи. Я отправил документ и мои обязанности на этом закончились.