Արսեն Բաբայանի կալանավորումը դատական իշխանությունը նվաճելու կոնտեքստում ձեռնարկված ապօրինի գործողություն է. Իշխան Սաղաթելյան
24/10/2019 14:39
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի կալանավորումն ապօրինի է համարում։
«Սա իրավական գործընթացի հետ կապ չունի, սա իրավական բեսպրեդել է, որով հալածում են Արսեն Բաբայանին», - Aysor.am-ին ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, թե այն, ինչ կատարվում է, դիտարկում են Սահմանադրական դատարանի նախագահի շուրջ գործընթացների շարքում։
«Սա դատական իշխանությունը նվաճելու կոնտեքստում ձեռնարկված ապօրինի գործողություն է», - ասաց Սաղաթելյանը։
ՀՅԴ ներկայացուցչի խոսքով՝ շարունակվող ապօրինի ձերբակալությունները քաղաքական մենիշխանության հասնելու համար են։
Իշխան Սաղաթելյանն ասաց, թե կիսում են այն տեսակետները, որ Արսեն Բաբայանը քաղբանտարկյալ է։
«Երբ որ նայում ես գործողությունների հերթականությանը, մենք կիսում ենք այդ տեսակետը, որովհետև ակնհայտ է՝ Արսեն Բաբայանն  ի՞նչ հնարավորություն ու լիազորություն ուներ, որ օժանդակեր իշխանությունը յուրացնելուն», - ասաց նա։
Դաշնակցական գործիչն ասաց, թե իշխանությունը փորձելու է ոչ իրավական ճանապարհով, ապօրինի քայլերով, գործողություններով հասնի իր նպատակին։
«Այստեղ շատ կարևոր է, որ մեր հասարակությունը վերջապես արթնանա ու հասկանա, որ գործադիր իշխանությունն ամբողջությամբ սխալ ընթացքի մեջ է», - հավելեց Սաղաթելյանը։
Արսեն Բաբայանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է իշխանությունը յուրացնելուն օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ։
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՔԾ-ն որոշում կայացրեց ձերբակալել Բաբայանին, իսկ այսօր էլ դատարանը բավարարեց ՀՔԾ միջնորդությունը՝ կալանավորել ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալին։

Ишхан Сагателян: Арест Арсена Бабаяна – незаконное действие, предпринятое в контексте захвата судебной власти
24/10/2019 16:30
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян считает незаконным арест бывшего заместителя руководителя Аппарата Национального Собрания Арсена Бабаяна.
«Это не имеет ничего общего с правовым процессом, это правовой беспредел, направленный на преследование Арсена Бабаяна», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Ишхан Сагателян.
Ишхан Сагателян отметил, что они рассматривают сегодняшние события в рамках процесса, который происходит вокруг председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
«Это незаконное действие, предпринятое в контексте захвата судебной власти», - заявил Ишхан Сагателян.
По словам представителя АРФ «Дашнакцутюн», продолжающиеся незаконные задержания нацелены на достижение политической диктатуры.
Ишхан Сагателян заявил, что они разделяют точку зрения, что Арсен Бабаян – политзаключенный.
«Мы разделяем эту точку зрения, когда смотрим за очередность действий, поскольку очевидно, какой возможностью и полномочием обладал Арсен Бабаян, чтобы способствовать узурпации власти», - сказал он.
Представитель АРФД также отметил, что власть будет стремиться достичь своей цели неправовым путем, незаконными шагами.
«Здесь очень важно, чтобы наше общество, наконец, пробудилось и поняло, что исполнительная власть идет полностью неправильным путем», - добавил Ишхан Сагателян.
Напомним, Арсен Бабаян обвиняется в содействие узурпации государственной власти и служебном подлоге.
Специальная следственная служба Армении 22 октября приняла решение о задержании Арсена Бабаяна, а сегодня суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы и принял решение об аресте бывшего заместитель руководителя аппарата парламента Армении.