Բանգլադեշի դատարանն ուսանողուհու այրելու համար 16 մարդու մահապատժի է դատապարտել
Բանգլադեշի դատարանը հինգշաբթի 16 մարդու մահապատժի է դատապարտել՝ 19-ամյա ուսանողուհու սպանության համար, որին նրանք ողջ-ողջ այրել են այս տարվա ապրիլին, հայտնում է bdnews24 առցանց պարբերականը:
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ Նուսրատ Ջահան Ռաֆի անունով աղջկա վրա լցրել են կերոսինով և այրել բացվել այն բանից հետո, երբ նա հրաժարվել է հետ վերցնել մահմեդական դպրոցներից մեկի տնօրենի կողմից սեռական ոտնձգությունների ենթարկվելու բողոքը: Այս ռեզոնանսային իրադարձությունը բողոքի ալիք է հարուցել ամբողջ երկրում:
Դեպքից մի քանի օր անց տուժածը հիվանդանոցում մահացել է այրվածքներից: Հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել է 16 մարդ, որոնց մեծ մասը հետագայում խոստովանել է, որ մասնակցել է սպանությանը:
«Այս դատավճիռը ցույց է տալիս, որ Բանգլադեշում ոչ մի մարդասպան չի կարողանա խուսափել արդարադատությունից: Թող բոլորը իմանան, որ մենք ունենք օրենքի գերակայություն», - դատավճռի հրապարակվելուց հետո լրագրողներին ասել է դատախազ Հաֆեզ Ահմեդը:

Суд в Бангладеш приговорил к смерти 16 человек за сожжение студентки
Суд в Бангладеш в четверг приговорил 16 человек к смертной казни за убийство 19-летней студентки, которую они сожгли заживо в апреле текущего года, сообщает интернет-издание bdnews24.
По данным СМИ, девушку по имени Нусрат Джахан Рафи облили керосином и подожгли после того, как она отказалась отозвать жалобу на сексуальные домогательства со стороны директора одной из мусульманских школ-медресе. Этот резонансный случай спровоцировал волну протестов, которые прокатились по всей стране. Спустя несколько дней после случившегося пострадавшая скончалась в больнице от ожогов. В рамках расследования были арестованы 16 человек, большинство из которых впоследствии признали свою причастность к убийству.
"Данный вердикт показывает, что никому из убийц в Бангладеш не удастся уйти от правосудия. Пусть все знают, что у нас есть верховенство закона", - сказал журналистам после оглашения приговора прокурор Хафез Ахмед.