Արսեն Բաբայանի գործով տեղի ունեցավ քաղաքական դատավարություն, դատավորը չէր կարող անկախ գործել. Լուսինե Սահակյան (Տեսանյութ)
24/10/2019 12:38
Կալանքն ընտրվեց որպես խափանման միջոց, այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ չկիրառվեց, ձերբակալումը ճանաչվեց ոչ իրավաչափ, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց հայտարարեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը։
«Մենք նաև գրավի միջնորդություն էինք ներկայացրել։ Չնայած, որ մենք գտնում էինք, որ կալանքը որպես խափանման միջոց, չի կարող ընդհանրապես կիրառվել, քանի որ մեղադրանքն ընդհանրապես անհիմն էր և դատարանը պետք է ֆիքսեր, որ հիմնավոր կասկածն առկա չէ, հիմքերից նույնիսկ չեմ էլ ուզում խոսել», - ասաց Լուսինե Սահակյանը։
Նա նշեց՝ սա քաղաքական դատավարություն է։
«Այս գործընթացներում, բնականաբար, դատավորը չէր կարող անկախ լինել։ Չեմ կարծում, որ սա այն դատավորն էր, որ կարող էր անկախ գործել», - ասաց Լուսինե Սահակյանը։

Лусине Саакян: Судебный процесс по делу Арсена Бабаяна – политический заказ, судья не мог быть независимым
24/10/2019 13:05
В качестве меры пресечения в отношении Арсена Бабаяна избран арест, в качестве альтернативной меры пресечения не применен залог, но задержание признано неправомерным, заявила сегодня журналистам адвокат бывшего заместителя руководителя аппарата Национального Собрания Арсена Бабаяна Лусине Саакян.
«Мы представили также ходатайство о залоге. Несмотря на то, что арест в качестве меры пресечения вообще не может быть применен, поскольку обвинение абсолютно безосновательно и суд должен был зафиксировать, что отсутствует обоснованное подозрение, об основаниях даже говорить не хотят», - сказала Лусине Саакян.
Она отметила, что это политический судебный процесс.
«В таких процессах естественно судьи не могут быть независимыми. Не считаю, что это тот судья, который может действовать независимо», - заявила Лусине Саакян.