Արսեն Բաբայանին կալանավորելով դատարանը ապահովեց հերթական ճնշումը Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ. Փաստաբան (Տեսանյութ)
24/10/2019 12:49
Ակնհայտ ապօրինի են այն գործընթացները, որոնք կատարվում են, Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բաբայանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը։
«Հասկանալի էր, որ հերթական անձը պետք է գտնվեր անազատության մեջ, որպեսզի հերթական ճնշումը լիներ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ: Դատարանը դա ապահովեց», - ասաց Լուսինե Սահակյանը։

The processes taking place currently are obviously illegal, Arsen Babayan’s attorney Lusine Sahakyan said, speaking to reporters after court applied arrest as preventive measure against former deputy head of the NA staff.
“It was clear that another person should have appeared in custody to ensure another pressure on Hrayr Tovmasyan. The court ensured it,” Sahakyan said.
The Yerevan general jurisdiction court upheld the petition of the SIS investigator and applied arrest as preventive measure against Arsen Babayan.
Babayan is charged under the articles on official fraud and assistance in usurpation of CC authorities by group of officials.