Հարցը դիտարկում ենք զուտ իրավական հարթության մեջ. Արման Աբովյանը՝ Արսեն Բաբայանի կալանավորման մասին
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի կալանավորման հարցը ԲՀԿ-ն դիտարում է զուտ իրավական հարթության մեջ, Աժ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
«Մեր դիրքորոշումը պարզ է ու հստակ՝ յուրաքանչյուր իրավական գործընթաց պիտի լինի օրենքի, Սահմանադրության շրջանակներում: Կարծիքներ շատ են, ընդ որում, հակասական: Մենք պարզ գաղափարով ենք առաջնորդվում՝ գոյություն ունեն իրավական ընթացքներ և մենք դրանց վրա պետք է հենվենք», - ասաց Աբովյանը:
Նա նկատեց, որ անհրաժեշտ է ոչ թե հիմնվել էմոցիոնալ ֆոնի, ասեկոսեների, տեղեկատվական ճնշումների վրա, այլ բացառապես իրավական հստակ, հասկանալի իրավական գործընթացների վրա:
«Ասեկոսեների դաշտ չմտնելու համար պիտի հիմնվել բացառապես իրավական հենքի վրա: Մեր իրավաբան պատգամավորները ունեն իրենց կարծիքը, յուրաքանչուր ընթացքի հետևում ենք, հարկ եղած դեպքում մեր կարծիքը կհայտնենք: Բայց հարցը հիմա դիտարկում ենք զուտ իրավական հարթության մեջ», - ասաց նա:

The Prosperous Armenia faction views the issue of arrest of former deputy head of NA’s staff Arsen Babayan in legal platform, secretary of the faction Arman Abovyan told the reporters today.
“Our position is clear and simple – every legal process must be in the sidelines of law, Constitution. Opinions vary and they are contradictory. We are being guided with a simple idea – there are legal processes and we must base on them,” Abovyan said.
He noted that it is necessary not to base on emotional background, gossips, information pressure but on exclusively legal processes.
“Not to enter the field of gossips it is necessary to base on exclusively legal grounds. Our attorney lawmakers have their opinion, follow the processes, and in case of necessity will voice their opinion. But we are viewing it in just legal platform,” he said.