Պետք է լինել կույր, որ դա չտեսնել. Դավիթ Հարությունյանը վստահ է՝ Արսեն Բաբայանի կալանքը ճնշում է Հրայր Թովմասյանի վրա
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանի կարծիքով՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործն արհեստական է։
«Սա շատ արհեստական, հորինված գործ է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Հարությունյանը։
Դիտարկմանը, շատ են պնդումները, որ սրանով փորձ է արվում հերթական ճնշումը գործադրել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վրա, Դավիթ Հարությունյանն արձագանքեց. «Ես կարծում եմ՝ պետք է լինել կույր, որպեսզի դա չտեսնել»։
Արսեն Բաբայանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է իշխանությունը յուրացնելուն օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ։
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՔԾ-ն որոշում կայացրեց ձերբակալել Բաբայանին: Իսկ երեկ դատարանը ոչ իրավաչափ համարեց նրա ձերբակալությունը, սակայն բավարարեց ՀՔԾ միջնորդությունը՝ կալանավորել Բաբայանին։

It is necessary to be blind not to see it: former justice minister on connection between Arsen Babayan’s case with CC chairman Hrayr Tovmasyan
Former justice minister Davit Harutyunyan says in his opinion the case against former deputy head of NA’s staff Arsen Babayan is artificial.
“This is a very artificial, made up case,” Harutyunyan told Aysor.am.
To the observation that this case is allegedly an attempt to institute pressure on the chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan, Harutyunyan said, “I think it is necessary to be blind not to see it.”
Arsen Babayan was arrested Monday on suspicion of committing a crime under Article 314 (1) of the Criminal Code (committing official fraud). The next day, the Special Investigation Service (SIS) charged Babayan with Article 38-300 (aiding the usurpation of power) and Article 314 (1) (committing official fraud) of the Criminal Code, pursuant to which, in 2018, as Acting Deputy Chief of Staff of the NA, he had assisted in assuming the powers of the Constitutional Court by a group of officials, as well as had committed official fraud.