Աթամբաևի կալանքը երկարաձգվել է մինչև դեկտեմբերի 26-ը
Բիշքեկի Պերվոմայսկի շրջանի դատարանը Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևի կալանքը երկարաձգել է մինչև դեկտեմբերի 26-ը, ТАСС-ին հայտնել և Աթամբաևի փաստաբան Սերգեյ Սլեսարյովը:
«Կալանքի տակ պահելու տեսքով խափանման միջոցն Աթամբաևի նկատմամբ երկարացվել է դատաքննության անցկացման ընթացքում, որն օրենքով շարունակվում է երկու ամիս», - ասել է իրավաբանը:
Նրա խոսքով՝ ավելի վաղ Աթամբաևի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց էր ընտրվել մինչև 2019 թվականի հոկտեմբերի 26-ը:
«Այսպիսով՝ նախկին նախագահը կալանքի տակ կմնա մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 26-ը», - նշել է Սլեսարյովը:
Աթամբաևը, որը Ղրղզստանը ղեկավարել է 2011-2017 թվականներին, օգոստոսի 8-ին հատուկ իրականացված գործողության ընթացքում ձերբակալվել է Չույսկի մարզի Կոյ-Տաշ գյուղի իր նստավայրում:

Алмазбеку Атамбаеву продлили арест до 26 декабря
Суд Первомайского района столицы Киргизии продлил арест экс-президента Алмазбека Атамбаева до 26 декабря. Об этом ТАСС сообщил в пятницу адвокат бывшего главы государства Сергей Слесарев.
"Мера пресечения в виде содержания под стражей продлена в отношении Атамбаева на время проведения судебного разбирательства, которое по закону продолжается два месяца", - сказал юрист. По его словам, ранее в отношении Атамбаева была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу до 26 октября 2019 года.
"Таким образом, экс-президент останется под стражей до 26 декабря нынешнего года", - отметил Слесарев.
Атамбаев, который руководил Киргизией с 2011 по 2017 год, был задержан 8 августа в своей резиденции в селе Кой-Таш Чуйской области в ходе продолжавшейся почти сутки спецоперации.