Մոտ 90 մարդ է տուժել Բաղդադում անկարգությունների հետևանքով
Բաղդադում երկու մարդ է զոհվել բողոքի նոր ակցիաների ընթացքում, հայտնել է «Sky News Arabia» հեռուստաալիքը:
Հաղորդվում է, որ մի քանի հազար ցուցարարներ փորձել են ներխուժել քաղաքի «կանաչ գոտի», որտեղ գտնվում են օտարերկրյա դեսպանատներն ու կառավարական հիմնարկները: Իրավակարգի պահապաններն ակտիվորեն արցունքաբեր գազ են կիրառում: Բախումների հետեւանքով տուժել է մոտ 90 մարդ, նրանցից մի քանիսը շնչառության հետ կապված խնդիրներ ունեն: ՆԳՆ-ից նշում են, որ  անկարգությունների ընթացքում վիրավորվել է 60 ուժային:
Անհանգիստ է նաև երկրի հարավային նահանգների մեծ մասում:
Այնտեղ նույնպես հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել հանրահավաքների, սակայն առայժմ տեղեկատվություն չի ստացվել լուրջ միջադեպերի վերաբերյալ: Էն Նասիրիա քաղաքում՝ Բաղդադից 350 կիլոմետր հարավ գտնվող Դի-Կար նահանգի վարչական կենտրոնում, ցուցարարները հայտարարել են, որ փողոցներից չեն հեռանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ հրաժարական չի տվել վարչապետ Ադել Աբդել Մահդիի կառավարությունը:

Около 90 человек пострадали в результате беспорядков в Багдаде
Два человека погибли во время новых акций протеста в Багдаде. Об этом сообщил в пятницу телеканал Sky News Arabia.
По поступающей информации, несколько тысяч манифестантов собрались в пятницу утром в районе площади Тахрир в центре иракской столицы. Затем толпа двинулась к мосту Аль-Джумхурия, ведущему к "зеленой зоне" - тщательно охраняемому району, где расположены иностранные посольства и правительственные учреждения.
Участники акций попытались пробиться через кордоны сил безопасности, однако были остановлены ими и оттеснены обратно на площадь. Стражи порядка активно применяют слезоточивый газ.
В стычках пострадали около 90 человек, большинство из них имеют проблемы с дыханием. При этом, как утверждают в МВД, в беспорядках ранены 60 силовиков.
Неспокойно и в большинстве южных провинций страны.
Там на митинги также вышли тысячи человек, однако информации о серьезных инцидентах пока не поступало. В городе Эн-Насирия - административном центре провинции Ди-Кар в 350 км южнее Багдада - протестующие заявили, что не покинут улицы до тех пор, пока правительство премьера Аделя Абдель Махди не уйдет в отставку.