Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը պետությանն է փոխանցել շուրջ 3 մլրդ դրամ. Փաստինֆո
25/10/2019 16:29
Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրում բացահայտված հարկային չարաշահումների համար Վ.Ղազարյանին ու նրա կնոջը մեղադրանք չի առաջադրվել, թեեւ դեռեւս մեկ տարի առաջ հայտարարվեց ավելի քան մեկ մլրդ դրամի հարկային չարաշահումների բացահայտման մասին, գրում է «Փաստինֆո»-ն։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի նոյեմբերին ՀՀ քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց առ այն, որ «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի գործունեության ընթացքում հայտնաբերվել են հանցավոր մի շարք դրսեւորումներ, որոնց հետեւանքով պետությանը պատճառված վնասը, նախնական հաշվարկներով, կազմում է 1 մլրդ 163 մլն 516 հազ 352 ՀՀ դրամ։ Արդյունքում՝ հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նկատի ունենալով, որ համալիրի փաստացի սեփականատիրոջ Ռուզաննա Բեգլարյանի եւ նրա ամուսնու՝ Վաչագան Ղազարյանի վերաբերյալ քրեական գործ է քննվում ՀՔԾ-ում։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել ՀՔԾ՝ պարզելու, թե շուրջ մեկ տարի տեւած նախաքննության արդյունքում հիմնավորվել են արդյո՞ք հարկային չարաշահումների վերաբերյալ նախնական տեղեկությունները, որքա՞ն է կազմում պատճառված իրական վնասը, եթե այդպիսիք կա եւ ո՞ւմ են մեղադրանք առաջադրել։ Բացի այդ՝ խնդրել էինք հայտնել, թե արդյո՞ք Վ.Ղազարյանին եւ նրա կնոջը այդ դրվագով մեղադրանք առաջադրվել է։
ՀՔԾ-ի պաշտոնական պատասխանից հետեւում է, որ հարկային չարաշահումների համար ոչ Վաչագան Ղազարյանին, ոչ էլ նրա կնոջը մեղադրանք չի առաջադրվել։ Ավելին՝ նախաքննական մարմինը պարզապես շրջանցել է հարկային չարաշահումների թեման։
«Ի պատասխան Ձեր հարցմանը` տեղեկացնում ենք, որ նշված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Վաչագան Ղազարյանին ու նրա կնոջը` Ռուզաննա Բեգլարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 310.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքների կատարման համար»,- նշված է պատասխանում: Նկատենք, որ նշված հոդվածները վերաբերում են հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու, ապօրինի հարստանալու հանցակազմերին։
Մինչդեռ այս հատկանիշներով քրեական գործի հարուցման մասին հայտարարվել էր դեռեւս հարկային չարաշահումների բացահայտումից ամիսներ առաջ՝ 2018 թվականի հունիսի 22-ին, երբ Վաչագան Ղազարյանի տանը կատարված խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել էր առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 1 մլն 110 հազար 400 դոլար, 35 մլն ՀՀ դրամ, 230 հազար 500 եվրո, իսկ ավտոտնակից՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ապրանքանիշի 2 հատ ժամացույց։
Այս դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Վաչագան Ղազարյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 310.1-ին հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք առաջադրելու մասին հայտարարվեց 2018 թվականի հունիսի 27-ին, իսկ կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել նույն տարվա օգոստոսի 3-ին։
ՀՔԾ-ի 2019 թվականի հոկտեմբերի 23-ի գրավոր պատասխանից հետեւում է, որ Վ.Ղազարյանին եւ նրա կնոջը առաջադրված մեղադրանքների ծավալում փոփոխություն տեղի չի ունեցել։ Հետաքրքիրն այն է, որ թեեւ հարկային չարաշահումների մասով ՀՔԾ-ն որեւէ տեղեկատվություն չի տրամադրել, սակայն, պարզվում է, վերականգնում եղել է։
Մասնավորապես՝ նույն գրավոր հարցմամբ խնդրել էինք նաեւ պատասխանել, թե արդյոք հարկային չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործով պատճառված վնասը վերականգնվել է, թե ոչ, եթե այո, ապա ինչ ծավալով եւ ում կողմից։
ՀՔԾ-ն, նշելով, որ միակ մեղադրյալները Վ.Ղազարյանն ու նրա կինն են, ավելացրել է. «Նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 2 մլրդ 850 մլն ՀՀ դրամ»։ Նշված գումարը հարկային չարաշահումների հետեւանքով պատճառված վնասի վերականգնում է, թե ապօրինի հարստացման դրվագով՝ ՀՔԾ-ն չի հստակեցրել։

Бывший начальник охраны Сержа Сарсгсяна передал государству порядка 3 млрд. драмов – «ФактИнфо»
Бывшему начальнику охраны третьего президента Армении Сержа Сарсгсяна – Вачагану  Казаряну – и его супруге не предъявлено обвинений по делу о налоговых злоупотреблениях, выявленных в принадлежащем Казаряну ресторанном комплексе «Янс»,  хотя год назад было заявлено о раскрытии налоговых злоупотреблений на сумму более 1 млрд. драмов, пишет «ФактИнфо».
Напомним, в ноябре 2018 года Следственный комитет сообщил, что в ходе деятельности принадлежащего ООО «Селена» ресторанного комплекса «Янс» были выявлены ряд преступных проявлений, вследствие которых причиненный государству ущерб, по предварительным подсчетам, составил около 1 163 516 352 драма. В результате было возбуждено новое уголовное дело по факту уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах, которое был направлено в Специальную следственную службу с учетом того, что уголовное дело касательно фактического владельца комплекса Рузанны Бегларян и ее мужа находится в ведении ССС.
«ФактИнфо» направило в Специальную следственную службу письменный запрос, чтобы уточнить,  появились ли в результате  длившегося почти год расследования предварительные сведения относительно налоговых злоупотреблений, сколько составляет причиненный реальный ущерб, если таковой есть, кому предъявлено обвинение. Кроме того, агентство просило сообщить, были ли предъявлены обвинения В.Казаряну и его жене по данному эпизоду.
Как следует из официального ответа ССС, за налоговые злоупотребления  ни Вачагану Казаряну, ни его супруге не предъявлено обвинения. Более того, орган предварительного следствия просто обошел тему налоговых злоупотреблений.
«В ответ на Ваш запрос, сообщаем, что в ходе предварительного следствия по указанному уголовному делу Вачагану Казаряну и его жене – Рузанне Бегларян – предъявлено обвинение в совершении деяний, предусмотренных по части 2 статьи 314.3 и части 1 статьи 310.1 Уголовного кодекса Армении», - говорится в ответе. Отметим, что указанные статьи касаются представления ложных данных в декларациях или сокрытия данных, подлежащих декларированию, и незаконного обогащения.
Между тем о возбуждении уголовного дела по данным признакам было заявлено еще 22-го июня 2018 года – до выявления налоговых злоупотреблений, когда в ходе проведенного в доме Вачагана Казаряна обыска была обнаружена мусса в размере 1 млн. 110 тыс. 400 долларов, 35 млн. драмов, 230 тыс. 500 евро, а в гараже – 2 тыс. долларов и 2 пары часов марки «Франк Мюллер».
О предъявлении обвинения Вачагану Казаряну по части 2 статьи 314.3 и части 1 статьи 310.1 УК Армении  в рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту, было объявлено 27-го июня 2018 года. Супруге В.Казаряна было предъявлено обвинение 3-го августа того же года.
Из письменного ответа Специальной следственной службы от 23-го октября 2019 года следует, что объем предъявленного В.Казаряну и его супруге обвинения не претерпел изменений.  Интересно, что хотя ССС не предоставил сведений касательно налоговых злоупотреблений, однако, как выясняется, имело место возмещение ущерба.
В частности,  в том же письменном запросе агентство просило ответить на вопрос, возмещен  ли в рамках уголовного дела о налоговых злоупотреблениях причиненный ущерб или нет; если да, то в каких объемах и кем?
В Специальной следственной службе, указав, что обвиняемыми проходят только В.Казарян и его супруга, добавили: «В ходе предварительного следствия возмещено 2 млрд. 850 млн. драмов».
При этом в ведомстве не уточнили, указанная сумма касается возмещения ущерба, причиненного вследствие налоговых злоупотреблений, или по эпизоду о незаконном обогащении. Предварительное следствие продолжается.