«Հրապարակ». Անդրանիկ Քոչարյանի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքից դժգոհ են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ, ԱԺ նիստի ընթացքում, «Իմ քայլի» պատգամավորներին ասել են` արագ գնում ենք Սայաթ-Նովայի գրասենյակ՝ նիստի: Ոմանց հատուկ են զգուշացրել` անպայման ներկա լինել, քանի որ ֆրակցիայի նիստերին 88 պատգամավորից մոտ 30-40-ն են ներկա լինում սովորաբար: Նիստում քննարկվել է քննիչ հանձնաժողովների հարցը։ Լիլիթ Մակունցն Անդրանիկ Քոչարյանին հիշեցրել է, որ ապրիլյանի քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է 6 ամսով, որից 4-ն անցել է, իրենք չգիտեն, թե մինչ այս ինչ աշխատանք է տարել ինքը:
Մեզ պատմեցին․ «Ապրիլյանի հանձնաժողովի աշխատանքներից դժգոհ են, ու «արդյունք» չապահովելու դեպքում հանրության և զինվորական շրջանակներում դժգոհության նոր ալիք կարող է բարձրանալ։ Մակունցն ասաց, որ, ճիշտ է՝ աշխատանքները գաղտնի են, բայց հանձնաժողովը որոշակի հաշվետվություն պետք է ներկայացնի, քանի որ ԱԺ իրավասության ներքո է գործում և ոչ թե պաշտպանության հանձնաժողովի։ Հերիքնազ Տիգրանյանն իր հերթին ասաց, որ գաղտնիությունը պետք է պահպանել, սակայն հնարավոր է իրենք ևս ինչ-որ բանով կարող են օգնել, խորհուրդ տալ։ Քոչարյանն ասաց, որ պետք է ԱԺ-ից ևս 6 ամիս ժամանակ խնդրեն` աշխատանքն ավարտելու համար։ Տպավորություն էր, որ Քոչարյան Անդրանիկին հասկացնում էին, որ ՕԳԳ-ն ցածր է, և ակնկալիքներ` ուժային կառույց ղեկավարելու, ինքը չպետք է ունենա, իսկ որ Անդոն նման ամբիցիաներ ունի, բոլորս գիտենք»:
Նիստում քննարկվել է նաև ջրօգտագործման հանձնաժողովի հարցը, արձանագրվել է, որ սա էլ է շատ պասիվ՝ ընդամենը 2 նիստ է արել: Լուրջ մտահոգված են եղել նաև Արա Բաբլոյանի հնչեցրած մտքից, որ եթե ինքը խախտում է թույլ տվել, դա Նիկոլին օգնելն է եղել, որ իշխանության գա։ «Իրավաբաններին հանձնարարվել է խնդիրն ուսումնասիրել, մեզ էլ բացատրեցին, որ եթե հարցնեն, ինչ ասենք, ինչպես պաշտպանենք Նիկոլին»»:

«Грапарак»: Работой следственной комиссии Андраника Кочаряна недовольны
Газета «Грапарак» пишет, что вчера во время заседания парламента депутаты фракции «Мой шаг» заявили, что им нужно срочно уйти на заседание в офис партии на ул. Саят-Нова. Некоторых специально предупредили, чтобы обязательно присутствовали, поскольку на заседаниях фракции из 88 депутатов обычно присутствуют 30-40 человек. На заседании обсуждался вопрос следственной комиссии.
Лилит Макунц напомнила Андранику Крчаряну, что следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны была создана на срок 6 месяцев, из которых 4 месяца уже прошли, и они не знают, какую работу за это время он провел.
«Деятельностью Апрельской комиссии недовольны и в случае не обеспечения результата в обществе и военных кругах может подняться новая волна недовольства. Макунц сказала, что хотя и деятельность комиссии секретная, комиссия, тем не менее, должна представлять какой-то отчет, поскольку подчиняется парламенту. Эрикназ Тигранян в свою очередь заявила, что секретность нужно соблюдать, однако возможно они тоже смогут посоветовать и помочь чем-то. Андраник Кочарян заявил, что должен попросить у парламента еще 6 месяцев для завершения работы. Создалось впечатление, что Андранику Кочаряну давали понять, что у него низкое КПД не стоит связывать каких-то ожиданийс тем, чтобы возглавить силовую структуру, а то, что у Андраника Кочаряна есть такие амбиции, все знают», - рассказали газете.
На заседании обсуждался также вопрос комиссии по водопользованию, было зафиксировано, что она работает очень пассивно, провела всего 2 заседания. Была озвучена серьезная обеспокоенность также в связи с заявлением Ара Баблояна, что если он и допустил нарушение, то лишь в том, что помог Николу Пашиняну прийти к власти. «Правоохранителям поручено изучить проблему, а нам объяснили, что ответить и как защитить Никола, если спросят об этом».