Սա քաղաքական հետապնդում է իմ և ընտանիքիս նկատմամբ. Մեսրոպ Մանուկյանը՝ ՀԾԿՀ որոշման մասին (Տեսանյութ)
25/10/2019 16:54
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօր քննում էր «Անի» բաց բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ տուգանք կիրառելու և «Ջրաձոր» փոքր հիդրոէլեկտրակայանից առաքված էլեկտրական էներգիայի դիմաց կատարված ավելի վճարումները վերադարձնելու մասին հարցը։
Հանձնաժողովն ընդունեց որոշում՝ «Անի» ԲԲԸ-ն պետք է 480 մլն դրամ գումար վճարի սպառողներին, որը պետք է ներառվի ՀԷՑ ՓԲԸ-ի սակագներում։
«Անի» ԲԲԸ սեփականատեր Մեսրոպ Մանուկյանը ՀԾԿՀ նիստին հայտարարեց, որ վերոնշյալ վարչական վարույթը ենթակա է կարճման, այլապես գնահատական կտրվի, որ իր ներկայացրած ընկերությունը հետապնդվում է ՀԾԿՀ կողմից:
«Անի» ԲԲԸ փաստաբան Սիմոն Բաբայանն էլ իր հերթին նշեց, որ 480 մլն դրամ գումարի պարտավորություն դնելով ընկերության վրա, ՀԾԿՀ-ն ընկերությանը տանելու է սնանկացման:
«Սա հետապնդում է իմ և ընտանիքիս նկատմաբ։ Այն պաթոսը, որ հանրային շահ են պաշտպանում, փուչիկ է, որ փչել է ՀԾԿՀ-ն, մտել է մեջը և դուրս չի գալիս։ Իրենք թքած ունեն մեր կողմից ներկայացրած 4 հիմնավոր կետերի վրա, որ վարչական վարույթն իրավաչափ չէ», - ասաց Մեսրոպ Մանուկյանը։
Թեև ՀԾԿՀ-ն որոշում ընդունեց, որ «Անի» ԲԲԸ-ն պետք է 480 մլն դրամ գումար վճարի սպառողներին, ինչն էլ պետք է ներառվի ՀԷՑ ՓԲԸ-ի սակագներում, ընկերության սեփականատերն ասաց, որ այս որոշումը կվիճարկեն դատարանում։
ՀԾԿՀ լիցենզավորման և իրավաբանական վարչության պետ Հռիփսիմե Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ «Անի» ԲԲԸ-ն հանձնաժողովին ներկայացրել է ոչ հավաստի տեղեկատվություն։
«2017 թ. տեղեկացրել է, որ բոլոր հիդրոկառույցների նկատմամբ ունեցել է իրավունք, սկսել է վճարվել առավել բարձր սակագնով, ինչի արդյունքում իրեն 480 մլն դրամ ավելի գումար է վճարվել։
Նշված խախտման հիմքով ընկերությունը տուգանվում է 1 մլն դրամ գումարի չափով՝ որպես լիցենզիայի պայմանների խախտում։ Հանձնաժողովը հաշվի է առել, որ խոսքը վերաբերում է հանրային շահին, և որպեսզի հնարավորինս արագ սպառողին վերադարձնել իրենց կողմից ավելի վճարված գումարը, հանձնաժողովը համարել է անհապաղ կատարման ենթակա», - ասաց ՀԾԿՀ իրավաբանական վարչության պետը։

Это политическое преследование в отношении меня и моей семьи – Месроп Манукян о решении КРОУ
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении рассмотрела сегодня вопрос о применении штрафа к открытому акционерному обществу «Ани» и возврата переплаченных сумм за поставленную электрическую энергию малой ГЭС «Джрадзор».
КРОУ приняла решение о том, что ОАО «Ани» должна выплатить потребителям сумму в размере 480 млн. драмов, которая должна быть включена в тарифы ЗАО «Электрические сети Армении».
Собственник ОАО «Ани» Месроп Манукян заявил на заседании КРОУ, что вышеуказанное административное производство должно быть прекращено, в противном случае будет дана оценка, что представляемая им компания подвергается преследованию со стороны КРОУ.
Адвокат ОАО «Ани» Симон Бабаян в свою очередь отметил, что возложив на компанию обязательство по выплате 480 млн. драмов, КРОУ ведет компанию к банкротству.
«Это преследование в отношении меня и моей семьи. Этот пафос, что они защищают общественный интерес, просто пузырь, который раздула КРОУ, вошла в него и не выходит. Им наплевать на представленные нами 4 обоснованных пункта о том, что административное производство неправомерно», - сказал Месроп Манукян.
Хотя КРОУ приняла решение, что ОАО «Ани» должна выплатить потребителям 480 млн. драмов, которые должны быть включены в тарифы ЗАО «Электрические сети Армении», собственник компании заявил, что намерен обжаловать это решение в суде.
Начальник управления по лицензировани КРОУ Рипсиме Казарян заявила в беседе с журналистами, что ОАО «Ани» представила комиссии недостоверную информацию.