Մորալեսին ճանաչել են Բոլիվիայի նախագահի ընտրությունների հաղթող
Բոլիվիայի գործող նախագահ Էվո Մորալեսը հաղթում է նախագահի ընտրություններում, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 20-ին, վկայում են երկրի ընտրական Գերագույն դատարանի վերջնական տվյալները:
Մորալեսը հավաքել է ձայների 47.07 տոկոսը, նրա մերձակա մրցակիցը ՝ Կառլոս Մեսան,  36,51 տոկոս: Առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուն պետք է հավաքի ձայների ավելի քան 50 տոկոսը կամ առնվազն 40 տոկոսը, երբ մրցակցից 10 տոկոսով ավելի է: Թեկնածուների միջև ձայների տարբերությունը կազմում է 10.56 տոկոս, ինչը վկայում է Մորալեսի հաղթանակի մասին: Մասնակցությունը կազմել է 88,31 տոկոս:
Մորալեսը հոկտեմբերի 24-ին արդեն հայտարարել էր նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում իր հաղթանակի մասին: Հաղթանակի առթիվ նրան արդեն շնորհավորել են Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարարությունն ու Մեքսիկայի կառավարությունը:

Моралеса признали победителем на выборах президента Боливии
Действующий президент Боливии Эво Моралес побеждает на президентских выборах в первом туре, который состоялся 20 октября, свидетельствуют финальные данные Высшего избирательного суда страны.
Моралес набирает 47,07% голосов, его ближайший соперник Карлос Меса - 36,51%. Чтобы победить в первом туре, кандидату надо набрать более 50% голосов - или минимум 40%, но с отрывом от ближайшего соперника в 10%. Разрыв между кандидатами составляет 10,56%, что говорит о победе Моралеса. Явка составила 88,31%.
Моралес 24 октября уже объявил о своей победе на президентских выборах в первом туре. Его поздравили с избранием МИД Венесуэлы и правительство Мексики.