ՄԱԿ-ում արձանագրել են Սիրիայում հումանիտար իրադրության լուրջ վատացում
Թուրքիայի ռազմական գործողությունը լուրջ ազդեցություն է թողել Սիրիայի հյուսիս-արևելքի հումանիտար իրադրության վրա, հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով օգնական Ուրսուլա Մյուլլերը:
«Թուրքիայի ռազմական գործողությունը լրջագույնս ազդել Է հումանիտար իրադրության վրա», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Սիրիայի հումանիտար իրադրությանը նվիրված նիստում:
«Մարտական գործողությունները հանգեցրել են բնակչության լուրջ տեղաշարժերի: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում մոտ 180 հազար մարդ, այդ թվում՝ 80 հազար երեխա, հարկադրված փախչել է դեպի հարավ»,-տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը և հավելել, որ «ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր ավելի քան 10 հազար մարդ ստիպված փախչել է Իրաք»: Մյուլերի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն կոմիսարի վարչությունը «տագնապալի տեղեկատվություն է ստացել մարդկանց զոհվելու և խիստ կարևոր քաղաքացիական ենթակառուցվածքի վնասվելու վերաբերյալ»:
«ՄԱԿ-ում խորապես մտահոգված են Թուրքիայի և Սիրիայի սահմանում ռազմական գործողությունների հեռանկարների կապակցությամբ», - հավելել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով օգնականը:

ООН констатировала ухудшение гуманитарной ситуации в Сирии из-за турецкого вмешательства
Турецкая военная операция серьезно повлияла на гуманитарную ситуацию на северо-востоке Сирии, заявила помощник генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Урсула Мюллер.
"Военная операция (Турции на северо-востоке -ИФ) серьезнейшим образом сказалась на гуманитарной ситуации", - сказала она, выступая на заседании Совета Безопасности ООН по гуманитарной ситуации в Сирии.
"Боевые действия привели к серьезным передвижениям населения. За последние две недели приблизительно 180 тысяч человек, в том числе приблизительно 80 тысяч детей, вынуждены были бежать на юг", - сообщила представитель ООН.
Она добавил, что "более 10 тысяч человек вынуждены были бежать в Ирак с момента начала военной операции".
По словам Мюллер, Управление Верховного комиссара ООН по правам человека "получило тревожную информацию о гибели людей и ущербе исключительно важной гражданской инфраструктуры".
Она напомнила, что из трех млн человек, проживающих на северо-востоке Сирии, 1,8 млн "уже и так нуждаются в той или иной форме в гуманитарной помощи".
"В ООН глубоко озабочены перспективами дальнейших военных действий на границе Турции и Сирии", - заявила она.