Երբեք ցանկություն չեմ ունեցել Նաիրի Հունանյանին տեսնելու, այսօր էլ չունեմ. Մարուքյան
Ես բազմիցս եղել եմ Նաիրի Հունանյանի խցի մոտ, բայց երբեք ցանկություն չեմ ունեցել նրան տեսնելու, այսօր էլ չունեմ, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ այսօր ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Նաիրի Հունանյանն ինձ համար դահիճ է, դահիճների պարագլուխ։ Նա, իհարկե, ունի իրավունք՝ դիմելու համապատասխան ընթացալկարգով, բայց համոզված եմ, որ վաղաժամկետ ազատ արձակման նրա խնդրանքը չի բավարարվի», - նշեց բանախոսը։
Էդմոն Մարուքյանը շեշտեց՝ ինքը չէ, որ պետք է հարցաքննի հանցագործին, լույս սփռի գործի վրա, հետևաբար չի համարում, որ այս հարցով որևէ անելիք ունի։
Հիշեցնենք, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործով ահաբեկչական խմբավորման ղեկավար Նաիրի Հունանյանը, որը դատապարտված է ցմահ ազատազրկման և իր պատիժը կրում է «Երևան Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում, դիմել է վաղաժամկետ ազատ արձակման խնդրանքով։ Վերջինիս դիմումին պատասխան կտրվի մինչև դեկտեմբերի 1-ը։

У меня никогда не было желания увидеть Наири Унаняна, и сегодня нет – Эдмон  Марукян
«Я неоднократно проходил рядом с камерой Наири Унаняна, но у меня никогда не было желания увидеть его, и сегодня нет», - заявил на брифинге в парламенте руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Для меня Наири Унанян – палач, главарь палачей. Он, конечно, имеет право обратиться по соответствующей процедуре, но я уверен, что его прошение о досрочном освобождении не будет удовлетворено», - сказал депутат.
Эдмон Марукян отметил, что не он должен допрашивать преступника, чтобы пролить свет на дело, следовательно, не считает, что по этому вопросу ему есть, что делать.
Напомним, главарь террористической группы Наири Унанян, приговоренный к пожизненному заключению за теракт в парламенте 27 октября 1999 года, отбывает наказание в УИУ «Ереван – Кентрон».
Наири Унанян 11 сентября 2019 года подал прошение об условно-досрочном освобождении. Как сообщила в беседе с корреспондентом Aysor.am начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Минюста Армении Нона Навикян, ответ на прошение Наири Унаняна будет предоставлен в 80-дневный срок.