Գերմանիայում 320 տոննա երշիկ կոչնչացնեն
Գերմանիայի իշխանությունները վճարել են Wilke ընկերության 320 տոննա երշիկի ու այլ տեսակի արտադրանքի ոչնչացման համար, որի հետևանքով, ըստ նախնական տեղեկությունների, մահացել է 3 մարդ, դրա համար հատկացվել է մոտ 100 հազար եվրո, РИА Новости-ին հայտնել են Հեսսենի երկրամասի իշխանությունները:
Հոկտեմբերի սկզբին Wilke-ի գործարանի աշխատանքը դադարեցվել էր իրավապահների կողմից, երշիկեղենի մեջ հայտնաբերվել էին լիստերիոզի բակտերիաներ:
Քննությունը կարծում է, որ 3 մարդ մահացել է, իսկ 37-ը տուժել վարակված արտադրանքն օգտագործելուց հետո: Գյուղատնտեսության նախարար Յուլիա Քլյոքները ուրբաթ դաշնային հողերի ղեկավարների հետ քննարկել է սննդամթերքի վերահսկողության ուժեղացման մասին:

В Германии уничтожат 320 тонн колбасы, от которой погибли три человека
Немецкие власти оплатили уничтожение 320 тонн колбас и другой продукции на фабрике компании Wilke, от которой, по предварительной информации, погибли три человека, на это выделено около 100 тысяч евро, заявили РИА Новости в округе Валдек-Франкенберг федеральной земли Гессен.
В начале октября работа фабрики Wilke была остановлена местными правоохранительными органами, в колбасных изделиях были обнаружены бактерии листериоза – листерии. Генпрокуратура в Касселе ранее завела уголовное дело по обвинению в убийстве по неосторожности против руководства компании. Следствие считает, что три человека скончались и 37 пострадали в результате последствий от употребления зараженных изделий.
Глава Минсельхоза Юлия Клёкнер в пятницу обсудила с представителями федеральных земель вопрос об усилении контроля за рынком продуктов питания. Компания Wilke объявила о банкротстве.