Հայաստանը «Doing Business» աղյուսակում կմնա նույն տեղում, որևէ անճշտություն չկա. «Ամերիկայի ձայն»
Համաշխարհային բանկի «Doing Business 2020» զեկույցը Հայաստանի մասով որեւէ անճշտություն չի պարունակում, «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ զրույցում ասել է Համաշխարհային բանկի մասնավոր ոլորտի զարգացման ավագ մասնագետ Վալենտինա Սալթայնը, մեկնաբանելով Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի հայտարարությունը, թե զեկույցի վարկանիշային աղյուսակում որոշակի սխալ է թույլ տրվել, որը շտկվելու դեպքում Հայաստանը վարկանիշային աղյուսակում կզբաղեցնի 37-րդ հորիզոնականը, ներկա 47-րդի փոխարեն.
«Մեր տեսակետից, որեւէ անճշտություն կամ սխալ Հայաստանի մասով չկա: Այս տարի մենք պարզապես փոքր-ինչ վերանայեցինք եւ վերափոխեցինք փոքր չափաբաժին ունեցող ներդրողների պաշտպանվածության ցուցանիշների գնահատականը: Որեւէ նոր տարր չենք ավելացրել, պարզապես, շտկումներ ենք մտցրել»:
Մասնավորապես, Սալթայնի խոսքով, փոքր չափաբաժին ունեցող ներդրողների պաշտպանվածության համար հավելյալ միավորներ ստանալու համար երկրին անհրաժեշտ է ունենալ ֆոնդային շուկայում ձայնի իրավունք ընձեռող բաժնետոմսեր վաճառող առնվազն 10 մասնավոր ընկերություն, մինչդեռ, Հայաստանի ֆոնդային շուկայում առկա է միայն 7 նման ընկերություն, որոնցից մասնավոր են միայն երեքը:
«Դա այն չէ, ինչ կառավարությունը կարող է հեշտությամբ անել ինքնուրույն: Այն անշուշտ չի կարող այլ ընկերություններին ստիպել ֆոնդային շուկա դուրս գալ: Դա մի բան է, որ պետք է բնական կերպով տեղի ունենալ, իսկ կառավարությունը կարող է դրա համար պայմաններ ստեղծել օրենքներ ընդունելով», - նշում է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչը:
Վալենտինա Սալթայնը միաժամանակ մատնանշեց Հայաստանի կողմից անցած տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների մասին, որոնք ուղղված է բիզնեսի իրականացման համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանը: Դա շինարարության իրավունքի ստացման գործընթացի բարելավումն է, հարկային ոլորտի բարեփոխումներն ու միջսահմանային առեւտրի հայտարարագրերի թվայնացումը.
«Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը շատ հաջող է գործում: Որոշ ոլորտներում առկա հարցերը կապված են հիմնականում օրենսդրական փոփոխությունների հետ եւ այդ փոփոխությունների ազդեցությունը զգալու համար ժամանակ է անհրաժեշտ»:
Հայաստանի անմիջական չորս հարեւաններից երեքը՝ Վրաստանը, Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, բիզնեսի իրականացման դյուրինության չափանիշներով Հայաստանից ավելի լավ վիճակում են, մինչդեռ Իրանը զբաղեցնում է 127-րդ հորիզոնականը:
Բիզնեսի դյուրինության տեսանկյունից 2020 թվականին Համաշխարհային բանկն առաջատար է ճանաչել Նոր Զելանդիային, Սինգապուրին ու Հոնկոնգին: Առավել վատ է վիճակը Վենեսուելայում, Էրիթրեայում եւ Սոմալիում:

The World Bank’s Doing Business 2020 report does not contain any inaccuracies, WB's private sector development senior specialist Valentina Saltane said, speaking to the Voice of America, commenting on the statement of Armenia’s Central Bank chairman Arthur Javadyan about inaccuracy in the report the correction of which will lift Armenia from the current 47th to 37th place.
“From our viewpoint there is no inaccuracy or mistake regarding Armenia. This year we have just reviewed and changed the evaluation of investment protection index. We did not add any new element but just made some corrections,” she said.
Saltane said that for having additional points in investment protection a country must have at least 10 private companies selling determining shares in stock market while in Armenia there are only 7 such companies of which only three are private.
“It is not what the government can do easily on its own. It cannot force other companies enter the stock market. This process should happen naturally with the government creating favorable conditions for it by adopting corresponding laws,” the WB representative said.
She also outlined the achievements reached by Armenia during the past year addressed to creation of favorable conditions for doing business in the country.
Among the steps she stressed the improvement of process of getting right for implementation of construction, reforms in tax sector, digitalization of inter-border trade declarations.
“In general, Armenia acts very successfully. Issues in some sectors are mainly agreed with the legislative amendments and time is necessary to feel them,” the WB representative said.
Three of Armenia’s four direct neighbors – Georgia, Azerbaijan and Turkey - ensure better conditions for doing business than Armenia, while the fourth neighbor - Iran – is ranked the 127th.
The top three in WB’s Doing Report 2020 are the New Zealand, Singapore and Hong Kong. The worst countries for business are Venezuela, Eritrea and Somali.