Բրազիլիան չի ընդունել Բոլիվիայի ընտրությունների արդյունքները
Բրազիլիան չի ընդունի ընտրությունների արդյունքները Բոլիվիայում, մինչեև որ որոշվի դրանց արդյունքների ստուգման հարցը Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության (ԱՊԿ) կողմից։ Այս մասին ուրբաթ ասել է բրազիլական ԱԳՆ-ն:
«Ուշադրության առնելով ԱՊԿ և Բոլիվիայի իշխանությունների միջեւ ընթացող բանակցությունները այդ երկրում ընտրությունների առաջին փուլի լիակատար ստուգման մասին, Բրազիլիան ներկա պահին չի ընդունի վերջնական արդյունքների մասին ոչ մի հայտարարություն», - ասվում է դիվանագիտական գերատեսչության Twitter-ի հրապարակման մեջ։
Ավելի վաղ Բոլիվիայի Բարձրագույն ընտրական դատարանի (ԲԸԴ) նախագահ Մարիա Էուխենիա Չոկեն հրավիրել էր Եվրամիության եւ ԱՊԿ ներկայացուցիչներին, նաև Բոլիվիայի քաղաքացիներին ստուգել ձայների հաշվարկման արդյունքները։
Համաձայն քվեաթերթիկների 100 տոկոսի ստուգման, ընտրություններում հաղթել է գործող նախագահ Էվո Մորալեսը, որը հավաքել է 47,08 տոկոս ձայն, այն դեպքում, երբ նրա հիմնական մրցակիցը՝ նախկին նախագահ Կառլոս Մեսան, 36,51 տոկոս։ Համաձայն երկրում գործող օրենքների՝ առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ է հավաքել ավելի քան 50 տոկոս կամ 40 տոկոս՝ պայմանով, եթե նրա տարբերությունը մերձակա մրցակցից կազմում է ոչ պակաս, քան 10 տոկոս։

Бразилия отказалась признать результаты выборов в Боливии
Бразилия не признает результаты выборов в Боливии до того, как будет решен вопрос о проверке их результатов Организацией американских государств (ОАГ). Об этом в пятницу заявил бразильский МИД.
"Принимая во внимание текущие переговоры между ОАГ и властями Боливии по вопросу проведения полной проверки первого тура выборов в этой стране, Бразилия в настоящий момент не признает никаких объявлений окончательных результатов", - говорится в публикации в Twitter дипведомства.
Ранее председатель Высшего избирательного суда (ВИС) Боливии Мария Эухения Чоке пригласила представителей Евросоюза и ОАГ, а также граждан Боливии проверить итоги подсчета голосов, отданных на выборах президента страны. Согласно результатам обработки 100% бюллетеней, победу на выборах одержал действующий президент Эво Моралес, набравший 47,08% голосов, в то время как его основной соперник - экс-президент Карлос Меса - 36,51%. Согласно действующим в стране законам, для победы в первом туре кандидату необходимо набрать более 50% голосов или 40% при условии, что отрыв от его ближайшего соперника составляет не менее 10 процентных пунктов.