Թբիլիսիում մեկնարկել են թումանյանական օրերը
Հոկտեմբերի 24-26-ը, Երևանի և Թբիլիսիի քաղաքապետարանների համագործակցությամբ, Վրաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Թբիլիսիում Թումանյանական օրեր են: Հայ մեծ գրող, բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված մշակութային միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանի գլխավորած պատվիրակությունը Թբիլիսիում է:
Քաղաքապետերանի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Երևանյան պատվիրակության անդամները նախ այցելել են Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի: Այնուհետ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանի ուղեկցությամբ, Երևանի փոխքաղաքապետն ու պատվիրակության անդամները ծանոթացել են Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի, կրթության և երիտասարդության կենտրոնի գործունեությանն ու պայմաններին: Կենտրոնի նախակրթարան է այցելում շուրջ 50 երեխա:
Երևանյան պատվիրակության անդամներն այցելել են նաև Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների պանթեոն՝ ծաղիկներ խոնարհել հայ մեծերի շիրիմներին և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին:
Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնը հիմնանորոգվում է: Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանն այցելել է շինհրապարակ և ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին:
Ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը նշել է, որ մշակութային օջախի խարխուլ շենքն ամբողջությամբ վերակառուցվում է։ Հայաստանի սահմաններից դուրս գործող միակ պետական հայկական թատրոնը հիմնադրման օրվանից մեծ դեր է խաղացել Թբիլիսիի հայերի մշակութային կյանքում` միաժամանակ հանդիսանալով յուրահատուկ կամուրջ հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններում:
Երևանն ու Թբիլիսին կհամագործակցեն նաև քաղաքային օրենսդիր մարմինների մակարդակում: Երևանի փոխքաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում Վրաստանի մայրաքաղաք այցելած ավագանու խմբակցությունների անդամները հանդիպում են ունեցել Թբիլիսիի գործընկերների հետ: Կողմերը նախանշել են այն ուղղություններն ու քաղաքային տնտեսության այն ոլորտները, որոնցում կարող են արդյունավետ գործակցություն ծավալել: Անդրադառնալով համագործակցության հնարավոր ձևաչափերին՝ երկուստեք կարևորվել է փորձի փոխանակումն ու փոխայցերի ակտիվացումը: Երևանի ավագանու անդամները Թբիլիսիի գործընկերին հրավիրել են փոխադարձ այցով լինել Երևանում:

В Тбилиси стартовали Туманяновские дни
В рамках сотрудничества между мэриями Еревана и Тбилиси, в столице Грузии Тбилиси 24-26 октября проходят Туманяновские дни. Для участия в культурных мероприятиях, посвященных 150-летию великого армянского поэта, общественного деятеля Ованеса Туманяна, в Тбилиси находится делегации во главе с вице-мэром Еревана Тиграном Вирабяном.
Как сообщает мэрия Еревана, члены делегации посетили армянскую церковь Сурб Эчмиадзин в Тбилиси, затем в сопровождении местоблюстителя руководителя Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви  Киракоса Давтяна вице-мэр Еревана и члены делегации побывали в Центре культуры, образования и молодежи ААЦ в Тбилиси «Айартун», ознакомились с деятельностью и условиями центра. Центт посещают около 50 детей.
Члены делегации посетили также Тбилисский Пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк», где возложил цветы к могилам знаменитых армян.
Вице-мэр Еревана побывал также на стройплощадке Тбилисского государственного армянского драматического театра имени П.Адамяна, ознакомился с проводимыми строительными работами. Художественный руководитель театра Армен Баяндурян отметил, что здание театра полностью реконструируется. единственный государственный театр за пределами Армении со дня основания играет большую роль в культурной жизни армян Тбилиси, став своеобразным мостом дружбы армяно-грузинских дружественных отношений.
Посетившие Тбилиси в составе возглавляемой вице-мэром Еревана делегации члены Совета старейшин Еревана встретились также с коллегами из мэрии Тбилиси. Стороны обозначили те направления и сферы городского хозяйства, в которых могут осуществить эффективное сотрудничество. Касаясь возможного формата сотрудничества, стороны  отметили важность обмена опытом и активизации взаимных связей. Члены Совета старейшин Еревана пригласили грузинских коллег посетить Ереван с ответным визитом.