Ժամանակն է, որ Ջհանգիրյանը պետք է ասի, թե ինչ է կատարվել. Սասուն Միքայելյանը՝ Նաիրի Հունանյանի գործի մասին
27/10/2019 12:47
ԵԿՄ վարչության նախագահ, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը պատճառ չի տեսնում Նաիրի Հունանյանին ազատ արձակելու համար։
«Դարի համար մեկ ոճրագործություն անողը դուրս գա ժողովրդի մեջ՝ ի՞նչ անի», - «Եռաբլուրում» լրագրողների հետ զրույցում ասաց Միքայելյանը։
Նա նշեց, որ հոկտեմբերի 27-ի դեպքերը պետք է բացահայտվեն։
«Շատ մարդիկ կան, որ իրենց դերակատարությունը պետք է ունենան ոճրագործության բացահայտման հետ կապված։ Օրինակ, դիմում եմ իմ ընկերոջը՝ պարոն Ջհանգիրյանին։ Նա այդ ժամանակ ասաց, որ պիտի հայտարարություն անի, հետո Ռոբերտ Քոչարյանի գրությամբ նա հայտարարություն չարեց հոկտեմբերի 27-ի հետ կապված։ Այսօր 20 տարի ա՞նց էլ պիտի լռենք։ Ժամանակն է, որ Ջհանգիրյանը պետք է ասի, թե ինչ է կատարվել։ Այդ ժամանակ Ջհանգիրյանն է քննել Նաիրի Հունանյանի գործը և այսօրվա դրությամբ ինքն ավելի շատ բան պետք է իմանա, քան որևէ մեկը», - ասաց Միքայելյանը։
Հիշեցնենք, այսօր լրանում է Հոկտեմբերի 27-ին ահաբեկչական գործողությունների 20 տարին։
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ տեղի ունեցավ հարձակումը, որի արդյունքում զոհվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և 6 այլ պետական գործիչներ ու ԱԺ պատգամավորներ, 8 մարդ վիրավորվեց, իսկ 91-ը՝ գերեվարվեց։

Time comes for Gagik Jhangiryan to tell what happened on October 27: Sasun Mikayelyan
Chairman of the Yerkrapah Volunteers Union, My Step faction lawmaker Sasun Mikayelyan says he does not see any reason to parole Nairi Hunanyan.
“The criminal of the century is freed and appears among people for what?” Mikayelyan said in Yerablur Military Pantheon.
He stressed that October 27 must be revealed.
“There are many people who must contribute to revealing this assassination. For instance, I apply to my friend Mr Jhangiryan. He said that time that he must make a statement, then after a writ from Robert Kocharyan he did not do the statement relating to October 27. Will he keep silence after 20 years? The time has come for Jhangiryan to say what happened. He was the one to examine Nairi Hunanayan’s case and he knows more than anyone else,” Mikayelyans said.
Today marks 20 years since the parliament shooting in Armenia’s parliament in 1999.
A group of five armed men led by Nairi Hunanyan killed the country's political leadership—Prime Minister Vazgen Sargsyan and Parliament Speaker Karen Demirchyan and 6 other state figures and lawmakers. Eight people were wounded.