Այս տարվա պահուստները կլինեն ամենաբարձրը. Արթուր Ջավադյան
Մենք վարում ենք լողացող կուրսի քաղաքականություն, բայց մյուս կողմից այս տարի հնարավորություն ունեցանք բավականաչափ արտարժույթ գնել։ Դեռ չենք հասել 500 միլիոնին, բայց 500 միլիոնից մի քիչ պակաս գնել ենք։ Դա աննախադեպ է, լրագողների հետ զրույցում այսօր ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
«Այդքան արտարժույթ որևէ տարի չենք գնել։ Դրա օգուտն այն է, որ մենք ավելացնում ենք մեր արտաքին պահուստները։ Անցած տարվա 9 ամիսների համեմատ՝ մենք մոտ 250 միլիոն դոլարից ավելի պահուստ ունենք, և կարելի է կանխատեսել, որ տարվա վերջին էլ մեր պահուստները կլինեն ավելի շատ, քան նախորդ տարի։ Պահուստների մեծ չափը բերում է մեր երկրի պոտենցիալի մեծացմանը», - ասաց Արթուր Ջավադյանը։
ԿԲ նախագահը միաժամանակ նշեց, որ պարտադիր պահուստավորման արդյունքում մոտ 300 միլիարդ դրամ է ներարկվել տնտեսություն։
«Լինելով ռեալիստ և պրագմատիկ՝ կարող եմ ասել, որ այս տարվա պահուստները կլինեն ամենաբարձրը», - ասաց նա։

This year’s stores the highest: CB chairman
Armenia’s Central Bank is conducting policy of fluctuating course, but on the other hand it had an opportunity to acquire enough currency, chairman of the Central Bank Arthur Javadyan told the reporters, adding that they did not reach 500 million but are close to it.
“We have not ever bought so much. The positive side of it is that we are growing our foreign stores. As compared with the nine months of the past year we have over 250 million USD store and may predict that by the end of the year this sum will grow more than it was previous year,” Javadyan said, adding that the big volume of stores results in the growth of the country’s potential.
At the same time he said that as a result of mandatory storing about 300 billion AMD has been injected to the economy.