Ուշադրությամբ կհետևենք ընթացքին ու հետևանքներին. Եվրոպական միությունը՝ ՍԴ-ի ու Արսեն Բաբայանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների մասին
28/10/2019 11:07
Եվրոպական միությունն ուշադրությամբ կհետևի դատական գործերի ընթացքին ու հետևանքներին, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտարարել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
«Մենք չենք մեկնաբանում ընթացող անհատական հետաքննությունները կամ դատական գործերը», - ասել են պատվիրակությունից՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցերին, թե հետևու՞մ են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին ու ինչպե՞ս կգնահատեն ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի կալանավորումը։
ԵՄ պատվիրակությունից վստահեցրել են՝ օրենքի գերակայության և դատական բարեփոխումների խթանումն առաջնահերթություն է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (CEPA) ստանձնած պարտավորությունների համաձայն։
«ԵՄ-ն պարտավորվում է աջակցել կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրին, որը վերջերս ներկայացվել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարությամբ։ Հայաստանում արդարադատության համակարգի կազմակերպման իրավասությունը լիովին պատկանում է կառավարությանը, այդուհանդերձ՝ այն պետք է համապատասխանի Հայաստանի միջազգային, այդ թվում Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին», - ասված է ԵՄ պատվիրակության՝ Aysor.am-ին տրված պատասխանում։

Внимательно проследим за ходом и результатами – ЕС о происходящих  вокруг Конституционного суда и Арсена Бабаяна событиях
28/10/2019 13:07
Внимательно проследим за ходом и результатами – ЕС о происходящих вокруг Конституционного суда и Арсена Бабаяна событиях
Европейский союз будет внимательно следить за ходом и результатами судебных дел, заявили в делегация Европейского союза в Армении в ответ на запрос Aysor.am.
«Мы не комментируем проходящие частные расследования или судебные дела», - заявили в делегации ЕС, отвечая на вопросы Aysor.am, следят ли они за ситуацией вокруг Конституционного суда Армении и как оценивают арест бывшего заместителя руководителя аппарата парламента Армении.
В делегации ЕС заверили, что в соответствии с обязательствами Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) верховенство закона и стимулирование судебных реформ является приоритетом отношений ЕС – Армения.
«ЕС обязуется содействовать амбициозной программе реформ правительства, которая недавно была представлена в стратегии реформирования сферы правосудия. В Армении правомочия по организации системы правосудия полностью принадлежат правительству, вместе с тем, они должны соответствовать международным обязательствам Армении, том числе и обязательствам в рамках Совета Европы», - говорится в предоставленном Aysor.am ответе делегацией ЕС в Армении.