Փաշինյան. 2020-ի հուլիսի 1-ից երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը կդառնա 300 հազար դրամ
2020 թվականին սոցիալական և տնտեսական վիճակի փոփոխություն է ակնկալվում՝ պայմանավորված հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով, ԱԺ-ում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2020-ի հունվարի 1-ից Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններն ուժի մեջ են մտնում: Մոտավոր հաշվարկով շուրջ 200 հազար քաղաքացու աշխատավարձ բարձրանալու է հարկային օրենսգրքի փոփոխության արդյունքում: Եկամտահարկի համար հարթ դրույքաչափ ենք սահմանել, փաստացի հենց դրա արդյունքում այդ աշխատավարձի բարձրացումը կլինի», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ կենսաթոշակների միջին չափի բաձրացում է նախատեսվում 10 տոկսի չափով, իսկ 2020 թվականի հուլիսի 1-ից երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափն էլ կավելանա 300 հազար դրամ:
«Գործող առաջին և երկրորդ երեխաների համար 50 և 150 հազար դրամ է նախատեսված, բայց այդ թվերը կավելանան: Մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի չափի ավելացում կունենանք 25 500 դրամի չափով՝ գործող 18 000-ի փոխարեն», - նկատեց նա:

С 1июля 2020 года размер единовременного пособия при рождении ребенка достигнет 300 тысяч драмов – Никол Пашинян
28/10/2019 12:46
В 2020 году ожидается изменение социальной и экономической ситуации, что обусловлено вступлением в силу с 1 января поправок в Налоговый кодекс, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год в парламенте.
«С 1-го января 2020 года вступают в силу изменения в Налоговый кодекс. По приблизительным расчетам в результате этих поправок повысятся зарплаты 200 тысяч человек. Повышение зарплат произойдет в результате проведенного выравнивания подоходного налога», - сказал премьер.
Он отметил, что предусматривается повышение среднего размера пенсий на 10%, а с 1-го июля 2020 года размер единовременного пособия при рождении ребенка достигнет 300 тысяч драмов.
«В случае рождения в семье первого и второго ребенка сумма пособия составляет 50 и  150 тысяч драмов, но эти цифры повысятся. Пособия по уходу за детьми до 2-х лет увеличатся в размере 25 500 драмов, вместо действующих 18 000 драмов», - сказал Никол Пашинян.