Այս տարի կունենանք համաշխարհային տնտեսության 3.2 տոկոս միջինացված աճի ցուցանիշ. Ջանջուղազյան
Հույս ունեմ, որ 2020 թվականի բյուջեում հիմնական կատարողական ցուցանիշներին պետք է վերաբերվենք որպես կառավարության ծրագրերից բխող ռազմավարության կատարողական ցուցանիշներ, նաև հույս ունեմ, որ քննարկումների ընթացքում կկարողանանք գալիք բյուջեն դարձնել ավելի լավը, Բյուջե 2020-ի քննարկման ժամանակ այսօր խորհրդարանում ասաց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը։
Քննարկմանը ներկա Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն իր հերթին նկատեց, որ ակնկալվում է, որ այս տարի կունենանք համաշխարհային տնտեսության 3.2 տոկոս միջինացված աճի ցուցանիշ, իսկ հաջորդ տարի այդ ցուցանիշը կկազմի 3.5 տոկոս։
«Էական է նաև, թե գործընկեր երկրներում ինչ սպասելիքներ են ձևավորված տնտեսական աճի տեսակետից, որովհետև դա կանխորոշում է նաև Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության սպասումը։ Ռուսաստանի համար ակնկալվում է տնտեսական աճի որոշակի արագացում։ Այս տարի այն կկազմի 1.2 տոկոս, իսկ 2020 թվականին՝ 1.9 տոկոս։ ԵՄ երկրների դեպքում ակնկալվում է 1.3 տոկոս այս տարի, 1.9 տոկոս՝ հաջորդ տարի», - ասաց նա։

В этом году мы будем иметь показатель усредненного роста мировой экономики в 3.2% – Атом Джанджугазян
28/10/2019 12:00
«Надеюсь, мы будем относиться к основным показателям бюджета на 2020 год как к показателям, вытекающим из стратегии программы правительства, а также сумеем добиться улучшения бюджета в ходе обсуждений», - заявила сегодня председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам  Мане Тандилян на обсуждении проекта государственного бюджета на 2020 год в парламенте.
Присутствующий на обсуждении министр финансов Атом Джанджугазян в свою очередь отметил, что согласно прогнозам, в этом году будем иметь показатель усредненного роста мировой экономики в 3.2%, а в будущем году этот показатель составит 3.5%.
«Важно также, какие ожидания сформируются в странах-партнерах с точки зрения экономического роста, поскольку это предопределяет также ожидание внешнеторгового товарооборота Армении. В России ожидается определенное ускорение темпов экономического роста. В этом году рост составит 1.2%, а в 2020 году – 1.9%. В странах ЕС в этом году прогнозируется 1.3% рост, в будущем году – 1.9%», - сказал министр финансов.