Նախատեսվում է մետրոյի նոր կայարան կառուցել Աջափնյակում. փոխքաղաքապետ
Մետրոյի նոր կայարանը նախատեսվում է կառուցել Աջափնյակում, լրագրողներին խորհրդարանում ասաց ՀՀ փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
«Աջափնյակ համայնքում խոշոր առևտրի կենտրոնի կառուցման շուրջ բանակցություններն ընթանում են: Դրանք հասել են մետրոյի կայարանի և կամուրջի նախագծման փուլին և ունենք նախնական համաձայնություն, որ ներդրող կողմը հենց նախագծային փուլից կֆինանսավորի ծրագիրը: Հետագայում կքննարկվի մետրոյի կայարանի կառուցման հարցը՝ որպես բիզնես մոդելի սայդէֆեկտ (կողմնակի արդյունք - հեղ.)», - ասաց փոխքաղաքապետը:
Նա հույս հայտնեց, որ արդեն մյուս գարնանը հնարավոր կլինի սկսել աշխատանքները: Թե կոնկրետ որ վայրում կլինի կայարանը՝ քաղաքապետի տեղակալն ասաց.
«Այս պահին ներդրողի հետ քննարկվող նախագծում կայարանը կլինի կամուրջի վրա՝ ժամանակակից կոնստրուկցիաներով զինված: Դրվել է նաև խնդիր, որ կայարանի կառուցման տրամաբանությունը հետագայում շարունակելի լինի դեպի հաջորդ հատված»:
Սարգսյանն ասաց, որ աշխատանքների ավարտի ժամկետներ հստակ նշել չի կարող, միևնույն ժամանակ, փոխքաղաքապետն ասաց, որ մետրոյի կայարանի համար արդեն իսկ որոշակի աշխատանքներ արված են, ինչը թույլ կտա կրճատել դրա ծախսերը.
«Ընդունված չափանիշով մեկ մետրոյի կայարանի արժեքը 1 կմ-ի համար 100 մլն դոլար է, բայց, քանի որ կայարանի համար արդեն իսկ կա արված աշխատանք՝ թունելի տեսքով, կարելի է այդ գնի կեսից պակաս գնահատել», - ավելացրեց Սարգսյանը:

New metro station to be built in Ajapnyak administrative region: deputy mayor
The new metro station is expected to be built in Ajapnyak administrative region, deputy mayor of Yerevan Hayk Sargsyan told the reporters today.
“Negotiations are held over construction of big trade center in Ajapnyak. They reached the phase of projecting metro station and the bridge. There is an initial consent that the investor will finance the program from the projecting phase,” he said, adding that in future the issue of construction of the metro station will be discussed as side-effect of the business model.
The deputy mayor voiced hope that the works will be possible to launch from next spring. As to where exactly the station will be, the deputy mayor said at currently discussed project the metro station is expected to be on the bridge equipped with modern constructions.
“An issue has been put to have such a logic in construction of the station to be able to have another one in future,” Sargsyan said, adding that he cannot say exact dates.
At the same time the deputy mayor said certain works have already been carried out which will allow to reduce expenses.
“According to the set criteria, 1 kilometer of a metro station costs 100 million USD but as far as we already have a tunnel and may spent half of this price,” Sargsyan said.