Արա Բաբլոյանին առաջադրված մեղադրանքը հակասահմանադրական է և հակասում է գործառութային անձեռնմխելիության սկզբունքին. Սահմանադրագետ
29/10/2019 11:09
Հատուկ քննչական ծառայության /ՀՔԾ/ կողմից «Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները յուրացնելու» առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կատարված դատավարական և նյութական խախտումները բազմաթիվ և տարաբնույթ են, գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
«Վարույթ իրականացնող մարմնի և դատարանի կողմից թույլ տրված սխալների նման առատության պայմաններում առանձնակի է նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման հակասահմանադրականությունը:
Այսպես՝ ՀՔԾ կողմից տարածված հաղորդագրությունների համաձայն՝ Արա Բաբլոյանին վերագրվող հանրորեն վտանգավոր գործողության կարևորագույն տարր է հանդիսանում է 2002 թվականին ընդունված «Ազգայն ժողովի կանոնակարգ» օրենքով նախատեսված պայմանների դիտավորյալ շրջանցումը: Եվ դա այն դեպքում, երբ խնդրո առարկա հարցի վերաբերյալ բոլոր հայտարարությունները տարածելիս և արձանագրությունները կազմելիս Արա Բաբլոյանը ղեկավարվել է ոչ թե նշված իրավական ակտով, այլ` 2016 թվականին ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով:
Բացի այն, որ Արա Բաբլոյանն իրավացի է, քանի որ նշված իրավահարաբերության նկատմամբ կիրառելի է 2016 թվականին ընդունված «Ազգայն ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքը, ոչ թե 2002 թվականին ընդունված նորմատիվ իրավական ակտը /ինչն իմ մեկնաբանությունը չէ, այլ սևը սպիտակի վրա արձանագրված փաստ/,ՆԱԵՎ, Արա Բաբլոյանը որպես իրավակիրառ սուբյեկտ որոշել է նշված հարաբերություն նկատմամբ կիրառել 2016 թվականին ընդունված սահմանադրական օրենքը:
Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ պատգամավորն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել պատգամավորական գործունեության շրջանակներում հայտնած կարծիքի կամ քվեարկության համար:
Նշված նորմից բխում է, որ ինչպես քվեարկության, այնպես էլ՝ պատգամավորի կողմից իր սահմանադրաիրավական կարգավիճակից բխող որևէ կարծիքի համար պատգամավորը, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի նախագահը երբևէ չի կարող ենթարկվել պատասխանատվության:
Եթե Արա Բաբլոյանի կարծիքով նշված իրավահարաբերություն նկատմամբ կիրառելի էր 2016 թ. ընդունված սահմանադրական օրենքը, ապա գործառութային անձեռնամխելիության ուժով նա չի կարող որևէ քրեական գործի շրջանակներում ենթարկվել քրեական հետապնդման իր կիրառած ակտի փոխարեն որևէ այլ իրավական ակտ կիրառելու, որևէ այլ իրավական ակտի պայմանները խախտելու կամ շրջանցելու փորձի համար:
Հետևաբար՝ Արա Բաբլոյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը պետք է շուտափույթ վերացվի՝ վերականգնելով սահմանադրականությունը»,-ֆեյսբուքյան էջում գրել է սահմանադրագետը։

Предъявленное Ара Баблояну обвинение антиконституционно и противоречит принципу функциональной неприкосновенности – специалист по конституционному праву
29/10/2019 14:34
В рамках возбужденного Специальной следственной службой уголовного дела по факту «узурпации полномочий Конституционного суда» допущены многочисленные и разнообразные процессуальные и материальные нарушения, написала на своей странице в Facebook специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
«В условиях подобного обилия ошибок, допущенных органом, осуществляющим производство, и судом, отдельное место занимает антиконституционность уголовного преследования в отношении бывшего председателя Национального Собрания Ара Баблояна.
Итак, согласно распространенному Специальной следственной службой сообщению, важнейшим элементом инкриминируемого Ара Баблояну опасного деяния является умышленный обход условий, предусмотренных принятым в 2002 году законом «Регламент Национального Собрания». И это в том случае, когда при распространении всех заявлений и составлении протокола по вопросу, который является предметом спора, Ара Баблоян руководствовался не указанным правовым актом, а принятым в 2016 году конституционным законом «Регламент Национального Собрания».
Кроме того, что Ара Баблоян прав, поскольку к данным правоотношениям применим принятый в 2016 году конституционный закон «Регламент Национального Собрания», а не принятый в 2002 году нормативный правовой акт /что является зафиксированным черным по белому фактом, а не моей интерпретацией , а ТАКЖЕ Ара Баблоян, как субъект правоприменительной деятельности  решил применить к указанным правоотношениям принятый в 2016 году конституционный закон.
Согласно части 1 статьи 96 Конституции, депутат в течение и после срока своих полномочий не может подвергаться преследованию и привлекаться к ответственности за выраженное в рамках депутатской деятельности мнение или голосование. Из указанной нормы вытекает, что депутат, в том числе председатель Национального Собрания, не может привлекаться к ответственности как за голосование, так и за какое-либо вытекающее из его конституционно-правового статуса мнение.
Если, по мнению Ара Баблояна, к указанным правоотношениям был применим принятый в 2006 году конституционный закон, то в силу функциональной неприкосновенности он не может подвергаться уголовному преследованию в рамках какого-либо уголовного дела за применение вместо примененного им акта другого правового акта, попытку нарушить или обойти условия какого-либо другого правового акта».