Չեմ կարծում, որ Մերձավոր Արևելքում ուժերի խիստ փոփոխություն է գրանցվել. իրանագետ
Չեմ կարծում, որ Մերձավոր Արևելքում ուժերի խիստ փոփոխություն է գրանցվել, որովհետև իրականության մեջ Թուրքիան իր նպատակին հասել է մասնակիորեն՝ իր նախանշածի մոտ 30 տոկոսով, «Փոփոխվող Մերձավոր Արևելքը և Հայաստանի անվտանգային միջավայրը» խորագրով քննարկման ժամանակ այսօր ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Ամեն դեպքում, Սիրիա-Թուրքիա սահմանի այն հատվածը, որը նախատեսված էր թուրքական վերահսկողության տակ առնել, այդպես էլ վերահսկողության տակ չվերցվեց։ Թուրքիան սահմանագիծը վերահսկում է հատվածաբար։ Նա կարողացել է լոկալ մակարդակներում լուծել իր առջև դրված խնդիրը», - ասաց բանախոսը։
Անդրադառնալով Սիրիայում Իրանի ներկայությանը՝ Վարդան Ոսկանյանը նկատեց, որ այդ երկիրն ունի դիվանագիտական կարևոր լծակներ՝ ազդելու Սիրիայում առկա իրավիճակի վրա։
«Կարևոր լծակներից մեկն Ադանայի համաձայնագիրն է, որը կնքվել է Իրանի «կնքահայրությամբ»։ Այդ փաստաթուղթը Իրանին թույլ է տալիս այն օգտագործել որպես իմիջային կարևոր գործոն՝ վերահսկողության տեսանկյունից», - նշեց իրանագետը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Վարդան Ոսկանյանը շեշտեց, որ Սիրիայում գործ ունենք մի քանի խաղացողի հետ, որոնցից յուրաքնաչյուրն ունի իր շահը։
«Ինչ վերաբերում է, այսպես կոչված, «հայկական գումարտակին», ապա այն ընդամենը քարոզչական խայծ է և շարունակում է կիրառվել մեր դեմ», - իր խոսքը եզրափակեց բանախոսը։

Не считаю, что на Ближнем Востоке наблюдается сильное изменение сил – иранист
Заведующий кафедрой иранистики Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян не считает, что на Ближнем Востоке наблюдается сильное изменение сил.
На организованном в аналитическом центре «Восканапат» обсуждении на тему «Изменяющийся Ближний Восток и среда безопасности Армении» иранист отметил, что Турция сумела реализовать лишь 30 процентов от предусмотренной ею программы.
По его словам, Турции не удалось установить контроля вдоль всей турецко-сирийской границы, к чему она стремилась.
«Турция стремилась к созданию "зоны безопасности", чего сейчас нет, она не контролирует эту приграничную зону полностью, смогла решить свои задачи на локальном уровне», - сказал эксперт.
По словам Вардана Восканяна, в этом регионе без Ирана ни один вопрос решиться не может, у иранской стороны множество рычагов для того, чтобы повлиять на ситуацию в Сирии.