Իրաքի Քերբելայում առնվազն 18 մարդ է զոհվել նստացույցի ցրման հետևանքով
Իրաքի կենտրոնական մասի Քերբելա քաղաքում առնվազն 18 մարդ է զոհվել երկրի անվտանգության ուժերի կողմից նստացույցի ցրման հետևանքով, հայտնել է Al Arabiya հեռուստաալիքը՝ հղում անելով բժշկական աղբյուրներին:
Նրանց տվյալով՝ իրավակարգի պահապանները, փորձելով ցրել բողոքողներին, որոնք հանդես են գալիս երկրում կոռուպցիայի և տնտեսական խնդիրների դեմ, հրազեն են կիրառել: Այս տեղեկատվության պաշտոնական հաստատում դեռ չկա:
Նախօեին «Մավազին նյուս» լրատվական պորտալը, հղում անելով Մարդու իարվունքների բարձրագույն հանձնաժողովի տվյալներին, հայտնել Է, որ անցած շաբաթվա վերջից անկարգությունների հետևանքով երկրում զոհվել է առնվազն 82 մարդ: Նրա տեղեկությունների համաձայն, բողոքի ակցիաների ընթացքում տարբեր աստիճանի ծանրության վերքեր է ստացել մոտ 3600 մարդ:
Հոկտեմբերի 1-ին Իրաքի մի քանի նահանգներում հակակառավարական ելույթներ են սկսել: Բաղդադում, ինչպես նաև հարավային ու հյուսիսային նահանգներում մարդիկ պահանջում էին կառավարության հրաժարականը: Սկսված խաղաղ հանրահավաքներն արագորեն կատաղի ընդհարումների են վերածվել ոստիկանների ու զինծառայողների հետ:

При разгоне сидячей забастовки в иракской Кербеле погибли не менее 18 человек
Не менее 18 человек погибли в ходе разгона иракскими силами безопасности участников сидячей забастовки в Кербеле в центральной части страны. Об этом во вторник сообщил телеканал Al Arabiya со ссылкой на медицинские источники.
По их данным, стражи порядка, пытаясь разогнать протестующих, выступавших против коррупции и экономических проблем в стране, применили огнестрельное оружие. Официального подтверждения этой информации пока не поступало.
В понедельник новостной портал "Мавазин ньюс" со ссылкой на данные иракской Высшей комиссии по правам человека сообщил, что с конца прошлой недели в результате беспорядков в стране погибли по меньшей мере 82 человека.
1 октября в ряде регионов Ирака начались антиправительственные выступления. Люди в Багдаде, а также южных и северных провинциях требовали отставки правительства. Мирные митинги быстро переросли в ожесточенные столкновения с полицейскими и военнослужащими. В начале текущего месяца, по официальным данным властей, в акциях протеста погибли 157 человек, еще почти 3,5 тыс. пострадали.