Բարձր եմ գնահատում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի՝ մեր երկրում ժողովրդավարության մշակույթի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը. Հրայր Թովմասյան
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը «Փաստինֆո» գործակալության խնդրանքով արձագանքել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի տարածած հայտարարությանն ու դրա վերաբերյալ Հայաստանի Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի մեկնաբանությանը:
«Բնականաբար, ծանոթ եմ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հայտարարությանն ու «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցին և բարձր եմ գնահատում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի ջանքերը՝ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման, Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքի վերականգնման և մեր երկրում ժողովրդավարության մշակույթի ամրապնդման ուղղությամբ: Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության մեջ եղած դրույթներին հետևելը բխում են մեր պետության շահերից:
Մեր արձագանքը պարոն Բուքիքիոյի կոչին հստակ է. Սահմանադրական դատարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է ստեղծված իրավիճակը փոխադարձ հարգանքի և երկխոսության ճանապարհով լուծելու իր պատրաստականությունը:
Ողջունում եմ նաև Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի հայտարարությունից հետևություններ անելու պատրաստակամության մասին մեկնաբանությունը»,- նշված է Սահմանադրական դատարանի նախագահի արձագանքում:

Hrayr Tovmasyan commends the efforts of the President of Venice Commission addressed toward establishing culture of democracy in Armenia
With the request of Pastinfo news agency President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan responded to the statement of the President of Venice Commission Gianni Buquicchio released on October 29 and the comment followed by the Justice Minister Rustam Badasyan.
“Naturally, I am familiarized with the statement of the President of the Venice Commission Gianni Buquicchio and his interview with Shant TV. I really commend the efforts of the president of the Venice Commission addressed toward regulation of the situation created over Constitutional Court, restoration of the normal activity of the CC as well as reinforcement of the culture of democracy in our country. The provisions mentioned by the president of the Venice Commission in the statement stem from the interests of our state,” he said.
“Our response to Mr Buquicchio’s call is clear – the Constitutional Court reiterates its readiness to settle the created situation on the basis of mutual respect and dialogue. I also hail the comment of the Justice Minister Rustam Badasyan on the statement of the president of the Venice Commission about readiness to make conclusions from it,” Tovmasyan told the agency.