Զելենսկին Դոնբասի հակամարտությունը կարգավորելու համար երեք փուլ է նշել
Դոնբասի հակամարտությունը հնարավոր է կարգավորել թեժ փուլի դադարեցումից, մարդկանց հաշտեցումից և անվտանգ վերաինտեգրացումից հետո, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ ելույթ ունենալով Մարիուպոլի Միասնության համաժողովի ընթացքում:
«Մոլորակի բոլոր անկյուններում զինված հակամարտությունների և պատերազմների միջազգային փորձն ապացուցում է՝ պատերազմն ավարտելու ճանապարհին հարկավոր է անցնել երեք գլխավոր փուլ», - ասել է նա։
Առաջին փուլը, Ուկրաինայի ղեկավարի կարծիքով, «թեժ փուլն ավարտելն է և հրադադար հաստատելը»:
Ընդ որում՝ Զելենսկին վստահություն է հայտնել, որ դրան կհաջողվի հասնել մոտ ժամանակ: Որպես երկրորդ փուլ նա նշել է մարդկանց հաշտվեցումը, փոխհամաձայնության հասնելը:

Зеленский назвал три этапа, необходимых для завершения конфликта в Донбассе
Завершение конфликта в Донбассе возможно после прекращения горячей стадии, примирения людей и безопасной реинтеграции. Об этом в среду заявил президент Украины Владимир Зеленский в ходе Форума единства в Мариуполе.
"Международный опыт вооруженных конфликтов и войн в любом уголке планеты доказывает: на пути к окончанию войны надо пройти три главных этапа", - утверждает он.
Первым этапом, по мнению главы государства, является "завершение горячей стадии и прекращение огня". При этом Зеленский выразил уверенность, что этого удастся достичь в ближайшее время.
Вторым "неотъемлемым" этапом он назвал примирение людей, поиск консенсуса.
"Третий этап - это безопасная реинтеграция", - добавил он. Президент подчеркнул, что все эти три этапа стране придется пройти совместно - государству и обществу.