Իրանը մտադիր չէ զորքերը դուրս բերել Սիրիայից. Զարիֆ
Իրանը մտադիր չէ զորքերը դուրս բերել Սիրիայից, քանի դեռ նրանց ներկայությամբ շահագրգռված է այդ երկրի կառավարությունը, հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Իրանը և Ռուսաստանն այնտեղ գտնվում են Սիրիայի կառավարության հրավերով, և մենք մտադիր ենք այնտեղ մնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ սիրիական կառավարությունը և Սիրիայի ժողովուրդը ցանկանում են, որ մենք լինենք այնտեղ»,- ասել է Զարիֆը Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա քննադատության է ենթարկել Սիրիայում ռազմական ներկայությունը պահպանելու ԱՄՆ-ի մտադրությունը, որպեսզի վերահսկի այն շրջանները, որոնցում գտնվում են նավթի հանքավայրեր:

Иран назвал условия своего военного присутствия в Сирии
Иран не намерен выводить свои войска из Сирии до тех пор, пока в их присутствии заинтересовано сирийское правительство, завил иранский министр иностранных дел Джавад Зариф.
"Иран и Россия находятся там по приглашению сирийского правительства, и мы намерены оставаться там до тех пор, пока сирийское правительство и сирийский народ хотят, чтобы мы были там", - сказал он на пресс-конференции в Женеве.
Он подверг критике намерения США сохранять военное присутствие в Сирии, чтобы контролировать районы, в которых расположены нефтяные месторождения.