Հայ ժողովուրդը և նրա արցախյան հատվածը միշտ աչքի են ընկել իրենց մտավոր ներուժով. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 30-ին ուղերձ է հղել «Սահմանելով կրթության նոր տեսլականը» կրթական ֆորումի մասնակիցներին:
Բակո Սահակյանի ուղերձում ասված է.
«Կրթության ոլորտը, իր առջեւ դրված խնդիրների յուրահատկությունից ելնելով` կապված մատաղ սերնդի կրթության եւ դաստիարակության հետ, լուծում է ոչ միայն այսօրվա խնդիրները, այլ նաեւ մեծապես կանխորոշում է երկրի ապագան: Այդ իսկ պատճառով ոլորտն ունի առանձնակի դերակատարություն եւ նշանակություն մեր ժողովրդի ու պետության համար:
Հայ ժողովուրդը եւ նրա արցախյան հատվածը միշտ աչքի են ընկել իրենց մտավոր ներուժով: Մեր հայրենակիցները գիտության տարբեր ասպարեզներում հասել են մեծ բարձունքների, ճանաչում են ձեռք բերել ոչ միայն հայրենիքում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս:
Այդ ներուժի բացահայտումը, զարգացումը եւ կիրառումը պահանջում են համակարգված աշխատանք, սերտ փոխգործակցություն մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ, տարբեր երկրների գիտա-կրթական հաստատությունների հետ գործնական կապերի հաստատում եւ խորացում, առաջատար փորձի կիրառում:
Այս տեսանկյունից կարեւոր ու պահանջված է գիտական համաժողովների, սեմինարների եւ քննարկումների կազմակերպումը, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի խորը եւ համապարփակ ձեւով դիտարկել ոլորտում առկա խնդիրները, մշակել դրանց լուծման արդյունավետ տարբերակներ, մշտական կապ պահպանել ինստիտուցիոնալ եւ անհատական հարթություններում»։

Президент Карабаха: Наши соотечественники достигли больших высот в разных сферах науки
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание  участникам образовательного форума «Формируя новое видение образования».
В послании говорится: «Дорогие друзья! Сердечно приветствую вас – всех участников образовательного форума «Формируя новое видение образования».
Сфера образования, исходя из особенностей поставленных перед ней задач, связанных с образованием и воспитанием подрастающего поколения, решает не только сегодняшние проблемы, но и во многом определяет будущее страны. Именно по этой причине данная сфера имеет особую роль и значение для нашего народа и государства.
Армянский народ и его арцахская часть всегда отличались своим интеллектуальным потенциалом. Наши соотечественники достигли больших высот в разных сферах науки, получили признание не только на родине, но и за ее пределами.
Выявление, развитие и применение этого потенциала требует скоординированной работы, тесного сотрудничества с Родиной-Арменией и Диаспорой, налаживания и углубления практических связей с научно-образовательными учреждениями разных стран, применения их передового опыта.
С этой точки зрения важна и востребована организация научных форумов, семинаров и обсуждений, что дает возможность углубленно и всеобъемлюще рассматривать существующие в сфере проблемы, разрабатывать эффективные варианты их решения, поддерживать постоянную связь на институциональном и индивидуальном уровнях.