Անչափահաս երեխաների հետ Արսեն Բաբայանի շփումն արգելելը ՀՔԾ պետը համարեց թյուրիմացություն
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի գործը քննող քննիչը եկել է այն եզրահանգման, որ Արսեն Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը կարող է ապահովվել միայն կալանավորման պայմաններում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը։
«Նաև, հենց այդ նկատառումներով արգելանք է դրվել նրա տեսակցությունների վրա», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ինչպես է ստացվում, որ պատգամավորը կարող է տեսակցել Նաիրի  Հունանյանին, սակայն մեկ այլ պատգամավոր չի կարող տեսակցել Արսեն Բաբայանին, ՀՔԾ պետն արձագանքեց. «Նրանց կարգավիճակները տարբեր են: Նաիրի Հունանյանը պատիժ է կրում, դատապարտված է: Տվյալ դեպքում, Արսեն Բաբայանի նկատմամբ ընտրված է խափանաման միջոց կալանք, այսինքն՝  կալանավորումը ընտրվում է այն նկատառումներով, որ բացառվի նաև նրա շփումը այլ անձանց հետ»։
Հարցին՝ անչափահաս երեխաների հետ հանդիպումն ինչո՞վ է գործին խանգարելու, Սասուն Խաչատրյանն ասաց, թե տեղեկատվություն չունի, որ անչափահաս երեխաների հետ նրա շփումն արգելվել է։
«Եթե նման թյուրիմացություն եղել է, իհարկե, կշտկվի», - ասաց նա։
Հարցին՝ եթե ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հրաժարական ներկայացրած լիներ, Արսեն Բաբայանի նկատմամբ գործ կհարուցվե՞ր, ՀՔԾ պետը պատասխանեց. «Հրաժարական տալ-չտալը քրեական գործի համար որևէ նշանակություն չունի ու կրկին ասում եմ, որ ՀՔԾ-ն քաղաքականությամբ չի զբաղվում»։
Դիտարկմանը, թե Բաբայանը ձերբակալվել է համաներման ակտի տակ գտնվող հոդվածով ու չէր կարող ազատազրկվել, Սասուն  Խաչատրյանն ասաց, որ համաներման կիրառման համար պետք են մի շարք նախապայմաններ։
«Դրանցից ամենակարևորն անձի  համաձայնությունն է, որ իր նկատմամբ ոչ արդարացնող հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացվի, տվյալ դեպքում, Արսեն Բաբայանը նման ցանկություն չի հայտնել», - ասաց Սասուն Խաչատրյանը։

SIS chief describes ban of Arsen Babayan’s meeting with his underage children misunderstanding
Investigator examining former deputy head of NA’s staff Arsen Babayan’s case came to the conclusion that Arsen Babayan’s good behavior may be ensured only in conditions of custody, SIS chief Sasun Khachatryan told the reporters today.
“This is also the reason of putting ban on the visits,” he said.
As to how it appears that a lawmaker may visit Nairi Hunanyan [terrorist] but another lawmaker cannot visit Arsen Babayan, the SIS chief said they have different statuses - Nairi Hunanyan is convicted and serves his punishment, while in case of Arsen Babayan arrest has been chosen as preventive measure to exclude his contacts with other persons.
Asked how the meeting with his underage children will impede the process, Khachatryan said he has no information that Babayan’s meeting with his children was banned.
“If such misunderstanding has taken place, of course, this mistake should be corrected,” he said.
Asked if CC president Hrayr Tovmasyan submitted resignation application the criminal case against Arsen Babayan would not have been instituted, the SIS chief said, “Filing or not filing resignation has no relation to the criminal case. I again repeat that the SIS is not dealing with politics.”
To the observation that Babayan has been arrested under the amnestied article and could not have been arrested, Khachatryan said that for applying amnesty a number of pre-conditions are necessary.