Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել դեկտեմբերի 12-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելուն
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկին՝ խորհրդարանի արտահերթ ընտրություններ անցկացնել դեկտեմբերի 12-ին։ Չորեքշաբթի Լորդերի պալատը՝ օրենսդիր մարմնի վերին պալատը, կողմ է քվեարկել, որպեսզի մեկուկես ամիս հետո երկրում տեղի ունենան ընտրություններ:
Հաշվի առնելով, որ երեքշաբթի կառավարության՝ ընտրությունների անցկացման մասին առաջարկն արժանացել էր խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Համայնքների պալատի հավանությանը, այժմ օրինագիծն անցել է խորհրդարանական քննարկումների բոլոր փուլերը։
Օրենքի կարգավիճակ այն պետք է ստանա, երբ ստորագրվի Եղիսաբեթ թագուհու կողմից։ Դրա համար հատկացվում է մեկ շաբաթից մի փոքր քիչ ժամանակ. որպեսզի ընտրությունները տեղի ունենան նշված ժամկետում, խորհրդարանը պետք է ընտրարշավի անցկացման համար ցրվի նոյեմբերի 6-ից ոչ ուշ։
Արտահերթ ընտրությունների միջոցով Ջոնսոնը փորձելու է փակուղուց հանել ԵՄ-ի հետ Brexit-ի պայմանների մասին խորհրդարանի համաձայնեցման գործընթացը։ Կառավարող Պահպանողական կուսակցությունը կորցրել է մեծամասնությունը Համայնքների պալատում, առանց որի չի կարող հոկտեմբերի 17-ին համաձայնեցված գործարքն իրականացնել ԵՄ-ի հետ։

Британский парламент одобрил идею провести досрочные выборы 12 декабря
Британский парламент одобрил предложение премьер-министра Соединенного Королевства Бориса Джонсона провести досрочные парламентские выборы 12 декабря. В среду Палата лордов, верхняя палата законодательного органа, высказалась за то, чтобы менее чем через полтора месяца в стране прошли выборы.
Учитывая, что во вторник билль правительства о проведении выборов был одобрен нижней палатой парламента, Палатой общин, теперь законопроект прошел все стадии парламентского рассмотрения. Статус закона он должен получить после того, как его подпишет королева Елизавета II. На это отводится чуть менее недели, так как для того, чтобы выборы состоялись в оговоренный срок, парламент должен быть распущен для проведения избирательной кампании не позднее 6 ноября.
Путем досрочных выборов Джонсон попытается вывести из тупика процесс согласования парламентом сделки с ЕС об условиях Brexit. Правящая Консервативная партия потеряла большинство в Палате общин, без которого она не может провести сделку с ЕС, согласованную 17 октября.