ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևը չափազանց կարևոր է հայ ժողովրդի համար. Զոհրաբ Մնացականյան
01/11/2019 14:23
Ընդունված բանաձևը չափազանց կարևոր է հայ ժողովրդի համար՝ արդարության հաստատման առումով, բայց նաև ավելի լայն իմաստով՝ նման ոճրագործությունների կանխարգելման տեսանկյունից, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը։
«Մենք ողջունել ենք այս իրողությունը, բանաձևի ընդունումը։ Սա շատ կարևոր է՝ բոլոր առումներով։ Սա շատ էական է մեր միլիոնավոր ամերիկաբնակ հայրենակիցների համար։ Մեզ համար՝ որպես ՀՀ, սա արդարության հաստատման առումով ներդրում էր, ողջունում ենք այդ բանաձևի ընդունումը», - նշեց բանախոսը։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի երկու ճամբարների` հանրապետականների և դեմոկրատների հեղինակած թիվ 296 բանաձևն ընդունվեց 405 կողմ, 11 դեմ ձայներով:

Принятая Палатой представителей США резолюции чрезвычайно важна для армянского народа – глава МИД Армении
Принятая резолюция чрезвычайно важна для армянского народа как в контексте установления справедливости, так и в более широком смысле – с точки зрения предотвращения подобных преступлений, заявил сегодня журналистам в парламенте министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, касаясь принятия Палатой представителей Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян.
«Мы приветствовали этот факт, принятие резолюции. Это очень важно во всех смыслах. Это очень существенно для живущих в США миллионов наших соотечественников. Для нас, как Армении, это вклад в контексте установления справедливости, мы приветствуем принятие этой резолюции», - отметил глава МИД Армении.
Напомним, во вторник Палата представителей Конгресса США проголосовала за признание Геноцида армян. За принятие соответствующей резолюции проголосовали 405, против – 11 человек.