Բելառուսը միասնական արժույթի անցում չի քննարկում Ռուսաստանի կամ ԵԱՏՄ-ի հետ
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ստեղծումը և ՌԴ-ի հետ դրամավարկային քաղաքականության ներդաշնակեցումը վերազգային արժույթի անցում չեն նախատեսում, հայտնել է Բելառուսի ազգային բանկի վարչության նախագահ Պավել Կալաուրը:
«Երեկ մենք Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում քննարկեցինք ընդհանուր ֆինանսական շուկայի՝ ընդունված հայեցակարգի իրականացման հարցը: Խոսքը չի վերաբերում ինչ-որ վերազգային արժույթների», - ասել է Ազգային բանկի ղեկավարը:
Նա նշել է, որ «(ՌԴ-ի հետ միության կամ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում միասնական արժույթի անցման շուրջ –խմբ.) զանազան խոսակցությունները, որոնք ոչ մի հիմք չունեն, հուզում են հասարակայնությանը, ստեղծում բարձր գնաճային, արժեզրկումային սպասումներ»:

Белоруссия не обсуждает переход к единой валюте с Россией или ЕАЭС
Создание общего финансового рынка в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и гармонизация денежно-кредитной политики с РФ не предусматривает перехода к наднациональной валюте. Об этом сообщил журналистам председатель правления Национального банка Белоруссии Павел Каллаур.
"Вчера мы рассматривали в рамках Евразийского экономического союза вопрос о реализации принятой концепции формирования общего финансового рынка. Речь не идет о каких-то наднациональных валютах", - сказал глава Нацбанка.
Он отметил, что "различные разговоры (о переходе к единой валюте в рамках союза с РФ или ЕАЭС - прим. ТАСС), которые не на чем не основаны, будоражат общественность, формируют повышенные инфляционные, девальвационные ожидания". "Для такого рода высказываний никаких оснований нет", - указал глава Нацбанка.