Apple-ը նախազգուշացրել է iPhone-ի և iPad-ի հին մոդելների աշխատանքում խափանումների մասին
Apple ընկերությունն օգտատերերին նախազգուշացրել է 2012 և  ավելի վաղ տարիների թողարկման սարքերը նորացնելու անհրաժեշտության մասին՝ գեոլոկացիայի և տվյալների սինքրոնացման ծառայությունների ճիշտ աշխատանքի համար: Համապատասխան հաղորդագրությունն ընկերությունը զետեղել է իր կայքում:
Apple-ն ընդգծում է, որ խափանումներ կարող են տեղի ունենալ Գրինվիչի ժամանակով կիրակի կեսգիշերից (Երևանի ժամանակով կիրակի 04:00-ից):
Համակարգի նորացման անհրաժեշտությունը ծագել է ապրիլի 6-ին GPS համակարգով ժամանակի տեղափոխման պատճառով, նշում է կորպորացիան: Խնդիրը վերաբերում երկրորդ, երրորդ և չորրորդ սերունդների iPhone 4S և 5, iPad, նաև «մինի» տարբերակի առաջին մոդելի տերերին: Ըստ որում, նշում է ընկերությունը, նորացում չի պահանջվում այն սարքերի համար, որոնք մեջ բջջային մոդուլ չկա:
Apple-ն iPhone 5-ի օգտատերերի հատուկ ուշադրությունն է հրավիրել նաև այն բանի վրա, որ նրանց սարքերը կիրակի չի կարելի նորացնել «օդով»՝ բաղադրիչները բեռնելով անհաղորդալար ցանցով:
Այդ սարքերի տերերի համար անհրաժեշտ կլինի սմարթֆոնները միացնել համակարգչին և նորացման համար օգտագործել iTunes ծրագիրը կամ ներսարված ծրագրային ապահովումը:
Այն օգտատերերը, որոնք չեն տեղակայել իրենց սարքերի համար թողարկված ծրագրային ապահովման վերջին տարբերակը, չեն կարողանա օգտվել App Store հավելվածների խանութներից, iCloud սինքրոնացման ծառայություններից, էլեկտրոնային փոստից և վեբ-բրաուզերից, ճշտում է Apple-ը: Բացի դրանց, նրանց մոտ սխալ տարեթիվ-ամսաթիվ և ժամանակ կարտացոլվի:

Apple предупредила о сбоях в работе старых моделей iPhone и iPad
Корпорация Apple предупредила пользователей о необходимости обновить устройства 2012 и более ранних годов выпуска для корректной работы сервисов геолокации и синхронизации данных. Соответствующее сообщение компания разместила на своем сайте. Apple подчеркивает, что сбои могут наблюдаться с полуночи 3 ноября по Гринвичскому времени (03:00 воскресенья мск).
Необходимость в обновлении системы возникла из-за произошедшего 6 апреля переноса времени системой GPS, отмечает корпорация. Проблема затрагивает владельцев iPhone 4S и 5, iPad второго, третьего и четвертого поколений, а также первой модели версии "мини". При этом, отмечает компания, обновление не требуется для тех устройств, в которых нет сотового модуля.
Apple обращает особое внимание пользователей iPhone 5 на то, что их устройства с воскресенья нельзя обновить "по воздуху", загрузив компоненты системы через беспроводную сеть. Владельцам этих устройств нужно будет подключить смартфоны к компьютеру и использовать для обновления программу iTunes или встроенное программное обеспечение.
Те пользователи, которые не будут устанавливать последние версии ПО, выпущенные для их устройств, не смогут пользоваться магазином приложений App Store, сервисами синхронизации iCloud, электронной почтой и веб-браузером, уточняет Apple. Кроме того, у них будет отображаться некорректные дата и время.